18.3 C
Ankara
24 C
İstanbul
28 C
İzmir
Salı, Haziran 22, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarNerede o eski bayramlar?

  Nerede o eski bayramlar?

  Avatar of gülsen çakmak
  Gülsen Çakmakhttps://haberton.com
  Sivas 1979 doğumlu evli ve bir çocuk annesidir. İşletme bölümü mezunudur. Finans müdürü olarak aktif çalışma hayatına devam etmekte olup İstanbul’da ikamet etmektedir. Edebiyat üzerine çalışmaları bulunmaktadır.

  Son Dakika Haberleri

  Nerede O Eski Bayramlar? Hayatla birlikte birçok değerlerimiz de akıp gidiyor avuçlarımızdan. Geçmişin o güzel dokusunu yeni nesillere yaşatamadan.

  Bu değerlerimizden biri olan tadı damağımızda kalan, teknolojik çağa yenik düşen o eski bayramlar. Belki çok şeye sahip değildik o zamanlar. Her istediğimiz olmaz alınamazdı; ama az şeyle yetinmesini bilen yüreğinde o masum mutlu bayramların tadını çıkartan çocuklardık. Her şeyin kıymetinin bilindiği, küçüklerin büyüklere saygıda kusur etmediği, sevginin saygının en derinde hissedildiği anlardı o zamanlar.

  Bayram demek yeni elbise yeni pabuçlardı. Üç gün öncesinden hazırlanıp başuçlarında saklanarak bayram sabahında giyinilmeyi bekleyen heyecandı. Ninelerin torun ellerine yaktığı kınaların kokusu, hediye etmek için mendillerin kolalanması, geleneklerin yaşatılmasıydı. Arife gününden başlayan, evlerdeki hummalı hazırlıktı. Mutfaktaki bitmek bilmeyen tatlı telaşlar, tıkır tıkır oklava seslerinin yükseldiği tepsi tepsi baklavaların inci gibi dizildiği, kalem gibi sarılmış yaprak sarmasının tüm eve bıraktığı kokuydu. Heyecanın büyük küçük demeden bütün yüreklere bıraktığı coşkuydu.

  • Uzak diyarlardan ulaşırdı sevdiklerine kartpostallar
  • El emeğinde yazılan özlemin dili olan satırlar
  • Kartların içinde saklı, hiçbir paranın alamayacağı mutluluklar. 

  Bayram demek öpülesi el demekti. ‘El öpenlerin çok olsun’ denilerek uzatılan harçlıktaki heyecan ve sevinçti. Bir uçtan bir uca kurulan bayram sofrasındaki bereketti. Büyüklerin heyecanla küçükleri beklemesiydi. Uzakların yakına ulaşması, gurbette olanların kavuşması, hasretin vuslata erişmesiydi. Küs olanların barışarak, kırgınlıkların bitirilmesi, muhabbetin sevgiye dönüşmesiydi.

  Bütün mahalle bürünürdü şenlik havasına. Her evde hazır tutulurdu şeker kapları bozuk paralar. Bakkaldan alınırdı çatapatlar topaçlar. Küçük mutluluklardı hayata büyük anlam katanlar. Mahalle aralarında dolaşan seyyar salıncaklar. Salıncağın kolunu beden gücüyle çalıştırıp küçük yüreklere büyük mutluluk aşılayan salıncakçılar. Çubukların üzerine sarılan rengarenk macunların damakta bıraktığı unutulmaz tatlar. Anladım ki İnsanın anavatanıymış çocukluğunda yaşanılanlar.

  Bambaşkaydı çocukluğumun eski bayramları
  Yediğim şekerlerin bile farklıydı tatları
  Sokaklar, mahalleler cıvıl cıvıldı
  Her gören birbirine sarılır
  Hal hatır sorardı.
  Samimiyet vardı
  Dostluklar vardı
  Ah şimdi nasılda özlüyorum
  Çocukluğumun eski bayramlarını.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler