TRY - Türk Lirası
EUR
18,2625
USD
17,9603
GBP
21,6469
CNY
2,6457
20.6 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
24.1 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaÖne Çıkan'Zerdeşt' kod adlı terörist Savaş Çelik yakalandı

  ‘Zerdeşt’ kod adlı terörist Savaş Çelik yakalandı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Muş’un Malazgirt ilçesinde 7 yıl önce İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız’ın şehit edilmesi ile ilgili ‘son fail’ olduğu belirtilen  ‘Zerdeşt’ kod adlı PKK/KCK üyesi Savaş Çelik, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) sınır ötesinde düzenlediği operasyonla yakalanıp, Türkiye’ye getirildi. 

  MİT, Suriye’de örgütsel faaliyetler yürüten terör örgütü PKK/KCK üyesi ‘Zerdeşt’ kod adlı Savaş Çelik’in Avrupa’ya geçeceği istihbaratı sonrası operasyon düzenledi. Sınır ötesinde yapılan operasyonla yakalanan Çelik, Türkiye’ye getirildi. Savaş Çelik’in, 2014 yılından itibaren Muş kırsalındaki PKK/KCK mensuplarına bağlı olarak işbirlikçi faaliyeti yürüttüğü ve eylemlerde aktif rol oynadığı öğrenildi. Terörden aranan listesinde ‘mavi kategori’de yer alan Çelik’in, 2015 yılının sonunda Suriye’ye geçerek örgütsel faaliyetlerine devam ettiği belirlendi.

  Zerdest kod adli terorist savas celik yakalandi 1 - öne çıkan - haberton
  Muş’un malazgirt ilçesinde 7 yıl önce i̇lçe jandarma komutanı binbaşı arslan kulaksız’ın şehit edilmesi ile ilgili ‘son fail’ olduğu belirtilen  ‘zerdeşt’ kod adlı pkk/kck üyesi savaş çelik, milli i̇stihbarat teşkilatı’nın (mi̇t) sınır ötesinde düzenlediği operasyonla yakalanıp, türkiye’ye getirildi.  

  ŞEHİT KULAKSIZ OLAYININ SON FAİLİYDİ 

  Öte yandan Savaş Çelik’in, 27 Temmuz 2015’te Muş’un Malazgirt ilçesinde eşi ile birlikte otomobilde uğradığı saldırıda Binbaşı Arslan Kulaksız’ın şehit olması ile eylemi planlayıp, gerçekleştiren grup içerisinde yer aldığı belirlendi. Çelik’in, bu saldırının ardından Suriye’ye kaçtığı öğrenildi. Bu eylemin ‘son faili’nin, Çelik olduğu belirtildi. Ayrıca söz konusu saldırı ile ilgili 8’i tutuklu 12 sanık hakkında daha önce ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürme’, ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 30’ar yıla kadar hapis cezası istendiği öğrenildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler