TRY - Türk Lirası
EUR
18,4090
USD
17,9363
GBP
21,7778
CNY
2,6600
25.5 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
25 C
İzmir
14 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıAksaray'da kanolanın hasadı başladı

  Aksaray’da kanolanın hasadı başladı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Aksaray’ın Eskil ilçesinde Tuz Gölü havzasında yer altı sularının 150 ila 200 metreye kadar çekilmesinin ardından çiftçilerin yoğun ürettiği dane mısır ile şeker pancarına alternatif ektiği, az su isteyen kanolanın hasadı başladı. 

  Eskil Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kırlı, ”Suyu az tükettiği için bu ürünü tercih ettik. Kar oranı da diğer ürünlere göre aynı” dedi.

  Tuz Gölü havzasındaki Eskil’de iklim değişikliği nedeniyle yeraltı su seviyesi her geçen gün azalıyor. Bu nedenle İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, bölgedeki çiftçilere daha az su isteyen ürünleri yetiştirmek için projeler hazırlıyor. Bölgede yoğun olarak yetiştirilen şeker pancarı ile dane mısıra alternatif ürün olarak, bitkisel yağ üretiminde kullanılan kanola yetiştirilmeye başlandı. Geçen yıl 3 dekarda yetiştirilen, bu yıl 5 bin alana ekilen kanolanın, hasadı başladı.

  Aksaray'da kanolanın hasadı başladı
  Aksaray’da kanolanın hasadı başladı

  ‘TUZ GÖLÜ’NÜN GELECEĞİ İÇİN KANOLA EKİMİNİ ARTIRDIK’

  Eskil Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kırlı, Tuz Gölü’nün geleceği için az su tüketen kanola ekimini artırdıklarını belirtti. Oda olarak çiftçilere de gerekli destekleri verdiklerini ifade eden Kırlı, şunları kaydetti:

  ”Tuz Gölü havzasında suların ciddi derecede çekilmesiyle kanola üretimini artırdık. 3 yıl önce deneme amaçlı bin dekarla başladık. Geçen yıl ise 3 bin dekar ve bu yıl ise 5 bin dekar kadar alan ekilmiş durumda. Gelecek sene 10 bin dekara ulaştırmayı planlıyoruz. Suyu az tükettiği için bu ürünü tercih ettik. Kar oranı da diğer ürünlere göre aynı. Ziraat odası olarak tohumu veriyoruz, gübresini veriyoruz. Üstelik hasattan sonra en üst fiyattan hangi firma veriyorsa, o firmaya ürünü satıyoruz.”

  Aksaray'ın eskil ilçesinde tuz gölü havzasında yer altı sularının 150 ila 200 metreye kadar çekilmesinin ardından çiftçilerin yoğun ürettiği dane mısır ile şeker pancarına alternatif ektiği, az su isteyen kanolanın hasadı başladı.  
  Aksaray’ın Eskil ilçesinde Tuz Gölü havzasında yer altı sularının 150 ila 200 metreye kadar çekilmesinin ardından çiftçilerin yoğun ürettiği dane mısır ile şeker pancarına alternatif ektiği, az su isteyen kanolanın hasadı başladı. 

  Üretici Halil İbrahim Kılıç ise kanolanın az su tükettiği için üretimine başladıklarını ve Ziraat Odası Başkanlığı önderliğinde ektiklerini söyleyerek, “Hasadına başlamış durumdayız. Dekarına 400-450 kilogram verim almayı umut ediyoruz. Dekar bazında bin liraya yakın bir maliyetimiz var. Bu yıl ilk kez ekiyorum. İnşallah gelecek yıl tekrar ekeceğim. Arpa ve buğdayla kıyaslama yaptığımız zaman maliyeti biraz daha düşük. Su tüketimi bakımından avantajlı. Tüm sezon boyunca sadece iki kez sulama yaptık. Çiftçilerimize tavsiye ederim” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler