TRY - Türk Lirası
EUR
15,3550
USD
13,4491
GBP
18,3653
CNY
2,1205
-4.4 C
Ankara
7.5 C
İstanbul
5.2 C
İzmir
18 Ocak 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamYÖK Başkanı: Üniversite demek gelenek demek

  YÖK Başkanı: Üniversite demek gelenek demek

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar,”Üniversite demek gelenek demek, tecrübe demek” dedi

  Mardin’e gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Artuklu Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Şehir ve Üniversite’ konulu konferansa katıldı. Konferansta Özvar’ın yanı sıra, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, öğretim görevlileri ve öğrenciler ye aldı. Prof. Dr. Özvar, üniversiteler ve kaliteleri konusunda yapılan eleştirilere yönelik üniversitelere biraz zaman tanınması gerektiğini söyledi.

  ” Üniversite demek gelenek demek, tecrübe demek. Gelenek oluşsun, tecrübe oluşsun.”

  ‘HEPİMİZ BU ÖNEMLI DÖNÜŞÜMÜN, DEĞIŞİMİN İÇİNDE YAŞIYORUZ’

  Prof. Dr. Özvar, 2000’li yılların başlarında üniversitelerin Anadolu’nun hemen hemen her şehrine yayılmaya başladığını ifade ederek, “Bu açıdan aslında hepimiz bu önemli dönüşümün, bu önemli değişimin içinde yaşıyoruz. Ben doğrusu yükseköğretim alanının genişlemesinin, daha fazla sayıda öğrencilerimizin yükseköğretime erişebilir olmasının Türkiye’nin gelişmesinde çok önemli katkı sağlayıcı, değer yaratıcı bir rolünün olacağına inanıyorum. Ayrıca bu tartışmayı açmamda da hiçbir mahsuru yoktur. ‘Bu kadar üniversiteler açıldı peki ama bu üniversitelerin kalitesi, bu üniversitelerde hocalık yapacak, bu üniversitelerde hizmet verecek öğretim elemanlarının durumu ne olacak?’ Evet, bu çok meşru, makul ve tartışılması gereken soruların başında geliyor. Zaman tanımak gerektiğini düşünüyorum.

  Dünyanın hiçbir üniversitesi bugünden yarına bir anda seri atlayıp dünya ölçeğinde bir anda üst sıralara gelmemektedir. Üniversitelerin gelişmesi için zamana ihtiyaç vardır. Üniversite demek gelenek demek, tecrübe demek. Gelenek oluşsun, tecrübe oluşsun. Ben Türkiye’de bu bakımdan yükseköğretim kurumlarının göstermiş olduğu büyüme temposunun sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Hatta önümüzdeki yıllarda, önümüzdeki 20-30 sene içerisinde sadece Türkiye’de değil bütün dünyada bu trendin giderek artacağına inanıyorum” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler