TRY - Türk Lirası
EUR
15,3550
USD
13,4491
GBP
18,3653
CNY
2,1205
-4.4 C
Ankara
7.5 C
İstanbul
5.2 C
İzmir
18 Ocak 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarÖzgün ol; Adınla yaşa

  Özgün ol; Adınla yaşa

  Avatar of ayfer çelik
  Ayfer Çelikhttps://haberton.com/
  Ayfer Çelik, 1996 Gaziantep doğumlu. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni. Korkut Ata Üniversitesi 2019 mezunu. Lisans yıllarından bu yana kalemleri kendisine yoldaş edinip, kalemlerin tek başına cehaletle savaşabileceğine inanıyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kişiliğine uygun davranıyor musun? Cüzdanında taşıdığın kimlik ne işe yarar? Düşün! Adınla yaşa…

  Dünya özgün olana hayrandır.  Bu söz kendi adıma yenilikçi bir kişiliğim olsun diye değil de reel hayatta adıma layık olabilmek için her daim güzel gelmiştir. Selam olsun kopyalanmış insan yığınlarının arasından sıyrılıp, kendine has kimlik oluşturabilenlere…

  Özgün ol; adınla yaşa
  Özgün ol; Adınla yaşa

  Tüm dünya üzerinde bugün hangi ülkeye gidersek gidelim, her bir bireyini temsil eden bir evrak parçası vardır. Bu evrak parçası onun dünya üzerinde biricik olduğunu kanıtlayan belgedir. Adı, soyadı, parmak izi ya da ona verilen bir takım kimlik numaraları ile o kişi dünya üzerinde tektir.

  Bu örnek konumuzun resmiyeti ile ilgilidir. Kişinin toplumlardan sıyrılmış kendine has bir birey olduğunu düşünürsek, kişinin ruhsal ve bedensel yönleri itibari ile de kendine özgün olması gerekmektedir. Örnek aldığın sanatçıya benzemeye çalışan bir lise öğrencisi,  adı sanı ve kanı farklı olsa da ruhsal ve bedensel yönden o sanatçıya benzemeye çalışarak kendisi olmaktan çıkıp, örnek aldığı sanatçı olmuştur. Kişi kendinden bilir işi der büyüklerimiz. Bakış açımız bile aslında benliğimizi ele vermektedir.

  Özenti parçası demek biraz kötü bir tabir olabilir ama neden iyi yada kötü yönlerimizle kendimiz olmayı seçmiyoruz. Aslında bu bir seçim değil zorunluluktur benim gözümde. Yukarıda verdiğim örnekteki gibi fotokopi olmayı seçen insanlardan değil de, aslını yaşayan ve yaşatan insanlardan olalım. Kendimiz olmaktan ısrarla vazgeçmeyelim. Çünkü bir insan ancak kendisi olduğu zaman değerlidir. Kendinize ait fikirleriniz bu fikirleri dile getirecek kendinize has bir üslubunuz olsun. Bir bakışta merak uyandırın, farklı kavramına ait olun. Dünya zaten hepsi birbirine benzemeye çalışan insanlarla dolu. Siz onca kalabalığın arasında sıradan olup kaybolmak mı istersiniz, yoksa kendinize özgün olup fark edilmek mi?

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler