TRY - Türk Lirası
EUR
17,8790
USD
18,4396
GBP
19,9644
CNY
2,5868
10.5 C
Ankara
14.7 C
İstanbul
12 C
İzmir
26 Eylül 2022, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarÜniversitede başarılı olma rehberi

Üniversitede başarılı olma rehberi

Tugay Karayel
Tugay Karayelhttps://haberton.com/
Kocaeli Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler 3. sınıf öğrencisi. Tarih, felsefe ve güncel olaylar hakkında yazmayı seviyor.

Haftanın Öne Çıkanları

Bu içerikte sizlere üniversitede başarılı olmanın püf noktaları nelerdir ve üniversiteniz sayesinde Avrupa’yı nasıl gezersiniz gibi konulardan bahsedeceğim.

Merhaba değerli okuyucular. Hepinizin bildiği gibi pek yakında canımız üniversitelerimize kavuşuyoruz. Her ülkede bilimin ve sanatın en büyük temsilcisi olan üniversitelerimiz yeniden öğrencileriyle dolup taşacağı o günü bekliyor. Pek tabi ki ben de bir üniversite öğrencisi olarak okuluma kavuşacak olmanın heyecan ve mutluluğu içerisindeyim. Rehberimize başlamadan önce de bütün öğrenci dostlarımı hayırlı bir sene dilerim.

Pek sevgili dostlar, bu içerikte sizlere üniversiteden hem akademik hem de sosyal anlamda en iyi verimi nasıl alırsınız, notlarınızı yüksek tutup bir de üstüne üniversiteniz sayesinde nasıl Avrupa’yı gezersiniz gibi sorulara ışık tutmaya çalışacağım. Hazırsanız gelin başlayalım.

Üniversite Yalnızca Bir Okul Değildir

Ne yazık ki bu konu ülkemizde hala daha tam anlamıyla kavranabilmiş değildir. Liseden üniversiteye geçişte yeterli bilince eriştirilememiş öğrencilerimiz üniversiteyi de lise gibi basit bir okul/sınıf statüsünde düşünmektelerdir. Ama aslında üniversite bir okuldan çok daha fazlasıdır. Üniversite dediğimiz yer bir bilim yuvasıdır. Dolayısıyla üniversite size eğitim vermez, siz üniversiteden eğitim alırsınız.

Ve bu aldığınız eğitimi de üniversitenin yararına olabilecek bir şekilde kullanmadıkça akademik başarı basamaklarını tırmanamazsınız. Akademi size nasıl makale yazılacağını gösterir, ama makaleyi siz yazarsınız. Dolayısıyla ilk önce bu bilinci edinin. Hiçbir üniversite size bir şey borçlu değildir, ondan bir şeyler alıp kendinize eklemek ise tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Üniversitede başarılı olma rehberi
Üniversitede başarılı olma rehberi

Yüksek Not Ortalamasının Sırları

Üniversitede yüksek bir not ortalamasına sahip olmanın en büyük sırrı şüphesiz okuduğunuz bölümü sevmek ve bu bölümle uyuşuyor olmaktır. İki dönem üst üste (birisi yurt dışında olmak üzere) 4.00 ortalama yapmış ve şuanda da genel not ortalaması olarak 3.97’lik bir not ortalamasına sahip bir öğrenci olarak kesinlikle vurgulamak istiyorum ki sevdiğiniz konuda çalışmak başarının anahtarıdır.

Bir konuyu sevdiğinizde o konuda araştırma yapmayı, okumayı, izlemeyi ve öğrenmeyi de otomatik olarak sevmeye başlıyorsunuz. Başarılı olmanın ikinci anahtarı ise “akıllı çalışmak”tır. Burada özellikle vurgulamak isterim ki akıllı çalışmak çok çalışmaktan çok daha iyidir. Buradan “az çalışın” gibi bir tavsiye verdiğim şeklinde bir düşünce çıkarılmasın. Elbette ki çok çalışın, ama lütfen akıllıca çalışın. Gereksiz ayrıntılara boğulmayın. Sizden istenen ne ise ona çalışın ve eğer bir proje üretiyorsanız mutlaka kendi yaratıcılığınızı ve emeğinizi gözle görülür biçimde işinize katın.

Dil Öğrenmek

Okuduğunuz bölüm her ne olursa olsun en azından İngilizce’yi iyi öğrenin. Eğer İngilizce dersleriniz var ise bu not ortalamanıza da olumlu bir biçimde yansıyacaktır. Fakat öte yandan dil bilmek mezun olduğunuz zaman çalışabileceğiniz iş kollarını ve çalışabileceğiniz ülke sayısını önemli ölçüde artıracaktır. Öte yandan bir konuda araştırma yapmak istediğinizde bulabileceğiniz İngilizce kaynak sayısı Türkçe kaynak sayısından en az 5 kat daha fazladır. Yani öğrendiğiniz dil sayesinde çok daha derin araştırmalar yapabileceksiniz bu sayede.

Öte yandan İngilizce öğrendiğiniz takdirde üniversitede karşınıza Erasmus gibi muhteşem bir fırsat çıkacaktır. Avrupa Birliği ve anlaşmalı ülkeler arasında geçerli bir öğrenci değişim programı olan Erasmus sayesinde Avrupa’nın en nitelikli okullarında eğitim almanızın yanı sıra ülke ülke gezmeniz de mümkün olacaktır. Erasmus için sahip olmanız gereken iki temel şey yüksek not ortalaması ve İngilizce‘dir. Dolayısıyla bu iki temel şeyi başardığınızda üniversitede size açılmayacak bir kapı yoktur.

Kendi Değerinizin Farkında Olun

Sevgili öğrenci okuyucular, son olarak şunu belirtmeliyim ki sizin üniversiteye ihtiyacınız olduğu kadar üniversitelerin de size ihtiyacı var. Dolayısıyla mutlaka ama mutlaka kendi değerinizin de farkında olun. Kendiniz başarılı oldukça, temsil ettiğiniz tüm değerlerle birlikte üniversitenize ve ülkenize de başarı katacağınızı sakın aklınızdan çıkarmayın.

Eğlenceye veya aşırı ders çalışmaya tamamen dalmayın. Üniversite size akademik olarak da sosyal olarak da pek çok şey öğretmeye hazır. Siz de öğrenmeye hazır olun ve sorumluluklarınızı yerine getirin. Yaratıcı ve özgün olun. Hepiniz üniversitenin uçsuz bucaksız imkanlarına hoş geldiniz ! Her şeyden ama her şeyden önemlisi, tadını çıkarın !

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler