TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
24 C
Ankara
24.2 C
İstanbul
28 C
İzmir
1 Ekim 2022, Cumartesi
Ana SayfaÖne ÇıkanTunceli'deki 5 yangından 4'ü söndürüldü

Tunceli’deki 5 yangından 4’ü söndürüldü

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Tunceli’deki 5 yangından Hozat, Milli Park, Aktuluk ve Roj Deresi olmak üzere 4 noktadaki yangının söndürüldüğü ve soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi. 

Pülümür Balpayam bölgesinde ise yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Türkiye’nin alan bakımından en büyük 2’nci, ekosistem ve yaban hayatı açısından da en zengin 1’inci Milli Parkı Munzur Vadisi’nin içinde kalan Fırtına Veli mevkisinde çıkan yangın, tamamen söndürüldü. Yangına, iki yangın söndürme uçağı ile Orman İşletme Müdürlüğü, AFAD, Doğa Koruma ve Milli Parklar, jandarma, Munzur Arama-Kurtarma, Tunceli ile Ovacık, Pertek, Hozat, Çemişgezek Belediyesi itfaiye ekiplerinin yanı sıra gönüllülerle birlikte toplam 350 kişiden oluşan ekiple müdahale edildi ve 48 saatlik soğutma çalışmasının ardından tamamen söndürüldü.

Aktuluk Mahallesi’nde dün akşam saatlerinde bilinmeyen nedenle çıkan yangına, Tunceli Belediyesi’ne ait itfaiye aracı, arazöz, emniyet ve jandarmaya ait TOMA ile müdahale edildi. Yangın söndürme helikopteri de bölgeye sevk edildi. Havadan ve karadan yapılan müdahalenin ardından yangın söndürüldü. Munzur Vadisi Milli Parkı’nda devam eden orman yangınına müdahale edilirken, 2 yangın söndürme helikopteri de bölgeye sevk edildi. Helikopterlerle, yangın bölgesine bir kilometre uzaklıktaki Uzunçayır Baraj Gölü’nden alınan sularla havadan müdahale yapılırken TOMA ve itfaiye araçlarının karadan müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı, 10 saatlik soğutma çalışmasının ardından söndürüldü.

ROJ DERESİ KONTROL ALTINA ALINDI

Tunceli'deki 5 yangından 4'ü söndürüldü
Tunceli’deki 5 yangından 4’ü söndürüldü

Özel güvenlik bölgesi ve sarp olduğu için karadan müdahale yapılamayan Roj Deresi Mirik Mezrası’ndaki yangın 3 gün boyunca yangın söndürme helikopteriyle yapılan müdahaleyle kontrol altına alındı. Tunceli Valiliği, “Merkez Zel Dağı Kutu Deresi yangını, söndürme helikopterinin sabah erken saatlerden bu yana çalışmasıyla kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları havadan devam ediyor” açıklamasını yaptı.

BALPAYAM’DA YANGIN DEVAM EDİYOR

Pülümür Balpayam bölgesinde 2 gün önce çıkan orman yangını ise devam ediyor. Bölgede 2 yangın söndürme helikopteri müdahalesini sürdürüyor. Karadan da ekipler yangına müdahale etmek için çalışmalarına başladı.

TÜM YANGINLAR SÖNDÜRÜLDÜ

Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, İl Jandarma Komutanı Albay Durali Ceylan, Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, Tunceli Orman İşletme Müdürü Özcan Yüksel 5 noktada çıkan ve tamamıyla söndürülen yangın bölgelerini helikopterle inceledi.

Tunceli’de tüm yangınların söndüğünü belirten Vali Mehmet Ali Özkan, “Bir saat 15 dakikalık bir helikopterle inceleme yaptık. Hozat bölgemizi, Ovacık’ı, Munzur Vadisi’ni, Pülümür Zel Dağı, Kutu Deresi, Pülümür Sevdin Dağı bölgesini ve bütün Tunceli’yi neredeyse incelemiş olduk” dedi.

Tuncelideki 5 yangindan 4u sonduruldu 8 - öne çıkan - haberton
Tunceli’deki 5 yangından 4’ü söndürüldü

‘YANGIN ÇIKAN ALANA ANINDA MÜDAHALE EDİLİYOR’

Yangınların tamamen kontrol altına alındığını belirten Özkan, şunları söyledi:

“Sizlerde görüp şahit oldunuz, sadece Kutu Deresi üzerinde bulunan Zel Dağı’nın üstünde yaptığımız soğutma çalışmasıyla, Pülümür Sevdin Dağı batısında mera yangını aslında orman yangını da değil, oradaki tüm çalışmalarımızı gördünüz. Şu anda yanan, yanıyor dediğimiz kontrol altında olmayan hiçbir alanımız söz konusu değil.

Helikopterlerimiz sadece soğutma çalışması yapıyor. Şahit olduğunuz gibi ‘Tunceli yanıyor, ormanlarımız yanıyor’ denildiği gibi abartlı bir durumun olmadığını, her yangın çıkan alana anında müdahale ediliyor. Bu suretle de alanlardaki yangınların büyümediğini gördünüz. Daha öncede ifade etmiştim, belli bir kesim sosyal medya üzerinden belli basın yayın organları üzerinden insanımızın milletimizin sağduyusuna sızarak algı yaratmaya çalışıyor. Bunu daha öncede söylemiştim, Türk milletinin zekası aklı hepimizinkinden üstündür.

Devletimizin her alanda olduğunu, imkanlarıyla sahada olduğunu sizler de gördünüz. Bir ay boyunca yangın çıkan alanlar üzerindeki tespitlerimize sizlerde şahit oldunuz. Alanlara aynı anda nasıl müdahale edildiğini, yangının aynı anda nasıl durdurulduğunu, insanları hatta genel olarak tabiatta birçok canlının çıkamayacağı alana dozerlerlerimizle yangın bantlarının açıldığını, buraların her birinde orman arazözlerimizin olduğunu sizler de gördünüz. Ben Tuncelili hemşerilerimizden ve tüm Türkiye’den rica ediyorum; lütfen sosyal medya algı ortamlarına düşmesinler ve kapılmasınlar. Bizlerle el ele verip ormanlarımızın söndürülmesine  görev alan sivil toplum kuruluşlarına, Tuncelili hemşerilerimize ve sahada canını hiçe sayarak çalışan tüm ekip arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler