TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
26 Kasım 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatTartışmalı bastona emniyet el koydu

Tartışmalı bastona emniyet el koydu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Atatürk’ün bastonu olduğu iddia edilen ve kayıtları bulunamayan tartışmalı bastona emniyet el koydu

Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğu belirtilerek müzayedede satılmak istenen bastona el konuldu.

İstanbul’da Arthill Müzecilik, Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğunu belirttiği minyatürlü bastonu pazar günü açık artırma ile satacağını duyurdu. Müzayede şirketinin tanıtımı üzerine Harbiye Askeri Müzesi, Anıtkabir Komutanlığı’na kayıtları sordu. Yapılan inceleme sonucu bastonla ilgili kayıt bulunamadı. Bunun üzerine durum Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na bildirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı inceleme başlatırken polis de harekete geçti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri,

Müzayede şirketinin kurucusu Hüseyin Kocabaş ev adresine gitti. Kocabaş, bastonun iş yerinde olduğunu belirtmesi üzerine buraya gidildi. İş yerinde yapılan arama sonrası bastona el konuldu. Hüseyin Kocabaş hakkında da “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Muhalefet” suçundan adli işlem yapıldı.

Bu arada İslam Eserleri Müzesi’nin de bastonun Atatürk’e ait olmadını belirterek satışına şerh koyduğu ve bunu müzayede şirketine bildirdiği öğrenildi.

Tartışmalı bastona emniyet el koydu

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler