TRY - Türk Lirası
EUR
15,1175
USD
13,3646
GBP
18,1737
CNY
2,1076
-8.8 C
Ankara
7.7 C
İstanbul
7.3 C
İzmir
21 Ocak 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıTr uzantılı domainlerde evraksız dönem

  Tr uzantılı domainlerde evraksız dönem

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Atak Domain Genel Müdürü Bahaddin Yazıcı tr uzantılı domainlerde evraksız dönem başlayacağını duyurdu

  TR uzantılı domainlerin de, artık evraksız şekilde kaydedilebileceğini ve ilk gelen alır prensibi ile ilk kaydeden kişiye tahsis edileceğini söyleyen Atak Domain Genel Müdürü Bahaddin Yazıcı, “Evraksız dönem, domain sektöründe oldukça büyük bir hareketlilik yaratacak ve .tr uzantılı domain sayısı hızla milyonlu sayılara ulaşacak” dedi.

  Türkiye’deki şirketlerin “kurumsal yapıda” olduğunun bir şekilde “ispatı” diyebileceğimiz com.tr domainler; müşteri güveni, prestij, web sitesi trafiği ve e-ticaret dönüşüm oranlarında artış gibi faydalar sağlıyor. Fakat tüm bu avantajlara rağmen şu an .tr uzantılı domain sayısı 378 bin19. Bu rakamın diğer ülke kodlu domainlere karşı oldukça düşük olmasının sebebini evrak gerekliliğine bağlayan Atak Domain Genel Müdürü Bahaddin Yazıcı, belge sorunu çok yakında ortadan kalkıyor. Kesin tarih belli olmasa da ocak 2022’de cumhurbaşkanının onayı ile .tr uzantılı domainlerin hiçbir belge olmadan tahsis edilebilmesi bekleniyor” dedi.

  TR uzantılı domain’lerin de tıpkı Üst Düzey Domain’ler (.com, .org., .net, vb.) gibi herhangi bir belge sunmadan sadece müsaitlik durumuna göre ödeme yapılarak satın alınacağını vurgulayan Bahaddin Yazıcı, “Atak Domain olarak, 50 binin üzerinde müşterimiz için 350 binden fazla alan adı kaydettik ve şu an Türkiye’nin en çok com.tr domain kaydeden firmalarından biriyiz. TR uzantılı domain tescilinde bir numaralı olan Atak Domain, hemen hemen tüm domain uzantıları için en iyi fiyatları sunarken ücretsiz kayıt desteği ile tüm süreçlerde kullanıcılarını yalnız bırakmıyor. Ayrıca .tr uzantılı domainler için API desteği ve domain bayilik imkanı sağlayarak Türkiye’de bir ilke imza atıyor” diye konuştu.

  BELGESİZ DÖNEMDE .TR UZANTILI DOMAIN ATAĞA KALKACAK

  Dünya genelinde ülke uzantılı domain sayısı 148,8 milyona ulaştığını söyleyen

  Yazıcı, “Evrak zorunlulukları nedeniyle Türkiye’de kayıtlı com.tr uzantılı alan adı sayısı ise şu an 378.019. Ancak önümüzdeki günlerde evraksız kayıtların başlaması

  com.tr’yi atağa kaldıracak ve ülkemiz diğer popüler ülke uzantıları gibi hızla milyonlu sayılara ulaşacak. Şimdilik sadece .com.tr, .net.tr, .org.tr domain uzantılarını kapsayacak olan yenilik ile, 2022 yılında 1.500.000 (Bir milyon beş yüz bin) domain satışı hedefleniyor” ifadelerini kullandı.

  Yazıcı konuşmasının devamında şu bilgileri paylaştı:

  “TR domain ihtilaf durumunda marka veya şirket sahibine iade edilebilecek. Domain tescilinde geçerli olan tek bir prensip vardır; ’İlk gelen alır prensibi’. Bu prensip uyarınca, bir domain sadece ilk başvuran yani ilk tahsis ettiren kişi tarafından kullanılabiliyor. Belgeli engellerden dolayı com.tr ciddi anlamda yara almış durumda. Bununla ilgili son dönemde yaklaşık 3-4 yıldır TRABİS tarafından çalışılmakta olan bir program var. Bu program neticesinde, .com.tr, net.tr ve org.tr domainler belgesiz alınabilecek. Evraksız TR domain’e geçildiğinde, herhangi bir evrak olmadan sadece müsaitlik durumuna göre ödeme yapılarak satın alınacak .tr domainlerde, artık ilk gelen alır prensibine tabii olacak.”

  İhtilaf durumlarında ise, ihtilaf konusu domain adresinin; sahip olunan ya da ticarette kullanılan marka, ticaret unvanı, işletme adı ya da diğer tanıtıcı işaretlerle benzer ya da aynı olması durumunda, TRABİS tarafından oluşturulan UÇHS merkezlerine itiraz başvurusu yapılabileceğini kaydeden Yazıcı, “Eğer domain tescili yapan kişi veya şirket, domaini kötü niyetle tahsis ettirmişse veya ilgili yasal bir hakkı ya da bağlantısı olmadan alan adını kullanıyorsa, .tr uzantılı domain marka veya şirket sahibine iade edilebilecek” diyerek sözlerini noktaladı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler