TRY - Türk Lirası
EUR
17,3441
USD
16,9371
GBP
20,1862
CNY
2,5204
26.2 C
Ankara
24.5 C
İstanbul
32 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerSözcü Kalın, Stian Jenssen'le görüştü

  Sözcü Kalın, Stian Jenssen’le görüştü

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, NATO Genel Sekreteri Kabine Direktörü Stian Jenssen’le bir araya geldi. 

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen görüşmede, Türkiye’nin NATO’ya katkıları, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvuru süreçleri ile Rusya- Ukrayna savaşındaki son gelişmeler ele alındı. Türkiye’nin geçmişte ve halihazırda NATO’ya sağladığı katkılar dile getirilirken Türkiye’nin NATO’daki rolünün önemine vurgu yapıldı.

  Haziran sonunda yapılacak Madrid Zirvesi’nde kabul edilmesi planlanan strateji konsepti ile ilgili görüşler dile getirildi. NATO’nun ortak güvenlik tehditlerine karşı uyum, birlik ve dayanışma içerisinde olmasının küresel barış ortamına katkı sağlayacağına dikkat çekildi.

  Sozcu kalin stian jenssenle gorustu 1 - dış haberler - haberton
  Sözcü Kalın, Stian Jenssen’le görüştü

  Ayrıca NATO’ya üye olmak isteyen ülkelerin ittifakın terör konusundaki değer ve ilkelerine bağlı kalması gerektiğine işaret edildi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olma niyetleri bağlamında, terör örgütleri konusunda somut adımlar atılmadan ilerleme kaydedilemeyeceğinin altı çizildi. Türkiye’nin ulusal güvenlik endişelerinin giderilmesinin elzem olduğu ifade edildi. 

  NATO’nun kolektif güvenlik konsepti bağlamında Türkiye’ye yönelik tehditlerin tüm ittifaka yönelik tehditler olduğu belirtildi. Ayırım yapmaksızın terörün her türüne karşı tavizsiz bir tutum sergilenmesi gerektiği vurgulandı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in çabalarının Türkiye tarafından takdirle karşılandığı muhataplara aktarıldı. Ukrayna savaşının küresel etkilerinin devam ettiği bir dönemde ittifakın öneminin bir kez daha ortaya çıktığına değinildi. Savaşın sona erdirilmesi ve gıda güvenliği konusunda atılan adımlar değerlendirildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler