TRY - Türk Lirası
EUR
17,4077
USD
16,7438
GBP
20,1623
CNY
2,4987
20.9 C
Ankara
26.6 C
İstanbul
33 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerTürk dizileri sayesinde kültürümüz merak ediliyor

  Türk dizileri sayesinde kültürümüz merak ediliyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Uzun yıllar boyunca Hollywood yapımları sayesinde farklı coğrafyalarda ilgi duyulan kültür Amerikan kültürüyken, bugün dünya halkları Türk dizileri sayesinde Türk kültürünü merak etmeye başlıyor” dedi.

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yunus Emre Enstitüsü’nde, ‘Türk dizileri ve Türkçe’ konulu saha araştırmasının sonuçlarının açıklandığı ‘Türk Dizilerinin Türkçe ve Türk Kültürünü Yakınlaştırıcı Etkisi’ programına katıldı. Bakan Ersoy, Türk kültürünün daha geniş kesimlere ulaştırılması konusunda Türk dizi ve filmlerinin büyük bir önem taşıdığını belirterek, “Bugün insanlığın içinden geçtiği zor koşullar karşısında ülkemizin üstlendiği misyonun son derece önemli olduğuna inanıyoruz.

  Küresel adaletin sağlanması hususunda, barışın, kardeşliğin, insan hak ve özgürlüklerine uygun bir yaşamın tesis edilmesi adına Türkiye’nin sesinin dünyanın dört bir yanına ulaştırılması gerekiyor. Türk kültürünü, Anadolu’da mayalanan hoşgörü iklimini dünyaya tanıtmak ve anlatmak zorundayız. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Türk dizilerinin dünyanın çeşitli coğrafyalarında yayınlanması için çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik.

  Bu emeklerimizin karşılığı olarak dizilerimiz şu anda 150’den fazla ülkede izleniyor. Dünyada Amerika’dan sonra en fazla dizi film ihraç eden ülke Türkiye’dir. Bu kapsamda Yunus Emre Enstitüsü ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun Türk dizilerinin Türkçe ve Türk kültürüne yakınlaştırıcı etkisini araştırmak amacıyla yürüttüğü ‘Türk Dizileri ve Türkçe’ başlıklı saha araştırmasının ortaya koyduğu bulgular, yapılan işlerin ne denli önemli olduğunu da teyit etmektedir” diye konuştu.

  Turk dizileri sayesinde kulturumuz merak ediliyor 1 - yerel haberler - haberton
  Türk dizileri sayesinde kültürümüz merak ediliyor

  ‘EKONOMİK AÇIDAN DA KATKI SAĞLIYOR’

  Ersoy, 125 ülkeden yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla yapılan saha araştırmasına katılanların büyük bir kısmının, Türkçe öğrenmeye iten temel motivasyonun Türk dizileri olduğunu ifade ettiklerini söyledi. Ersoy, “Katılımcılar, dil eğitimlerinde Türkçe dizileri izlemelerinin daha hızlı konuşma, konuşulanı anlama, kelimeleri doğru telaffuz etme, kelimelerin günlük yaşamda nasıl kullanıldığını öğrenme gibi bir takım somut katkıları olduğunu ifade ederken çok daha önemli bir noktanın da altını çizmektedirler.

  Katılımcılar Türk dizilerinin aynı zamanda Türk kültürünün ve değerlerinin öğrenilmesi açısından da önemli katkılar sağladığını dile getiriyorlar. Uzun yıllar boyunca Hollywood yapımları sayesinde farklı coğrafyalarda ilgi duyulan kültür Amerikan kültürüyken, bugün dünya halkları Türk dizileri sayesinde Türk kültürünü merak etmeye başlıyor. Bu sürece katkı sağlayanları kutluyorum. Türk kültürünün dünyanın dört bir yanında tanınması konusunda emeği olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

  Türk dizilerine yönelik ilgi sadece kültürel bir merakın gelişmesine katkı sağlamıyor. Bu ilgi aynı zamanda ekonomik açıdan da ülkemize çok ciddi katkılar sağlamaktadır. Buna bağlı olarak dizi ihracatımızdaki hedeflerimizi de daha yukarılara çekiyoruz. Ayrıca dizi çekimlerinin gerçekleştiği mekanlar başta İstanbul ve boğazlarımızın güzelliği olmak üzere Anadolu’nun birçok farklı noktası izleyicilerin dikkatini çekmekte ve ülkemize gelen turist sayısının artmasına da katkı sağlamaktadır” dedi.

  Ersoy, bu saha çalışmasının sonuçlarının, akademide, medyada ve kamuoyunda iyi anlatılması gerektiğini, belki bunun için özel bir çalışma yapılması gerektiğini de kaydetti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler