TRY - Türk Lirası
EUR
17,4156
USD
16,6793
GBP
20,2186
CNY
2,4905
16.2 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
21 C
İzmir
30 Haziran 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerUkrayna tahılının taşınması için limanlar öncelikli

  Ukrayna tahılının taşınması için limanlar öncelikli

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, limanların Ukrayna tahılının taşınması için bir öncelik olmaya devam ettiğini vurguladı.

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’da kutlanan Gazeteciler Günü kapsamında gazetecilerle bir araya geldi. Ukrayna’nın tahıl ihraç etmek için alternatif yollar bulmaya çalıştığını da belirten Zelenski, limanların Ukrayna tahılının taşınması için bir öncelik olmaya devam ettiğini vurguladı.

  Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’da kutlanan Gazeteciler Günü kapsamında gazetecilerle bir araya geldi. Zelenski burada yaptığı konuşmasında, Ukrayna’nın, birkaç ülke ve Birleşmiş Milletler (BM) ile engelsiz tahıl ihracatı için limanların önündeki engellerin kaldırılması için müzakere ettiğini söyledi. Zelenski, “Tahıl ihraç etmeye hazır olmamız bizim için önemli. İhracat yapmadığımız için gıda kıtlığının Ukrayna’dan kaynaklandığına dair Rusya’nın söylentisi mevcut. Bu doğru değil ve bunu çok iyi biliyorsunuz” dedi.

  Ukrayna tahılının taşınması için limanlar öncelikli
  Ukrayna tahılının taşınması için limanlar öncelikli

  Zelenski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna limanlarının durumuna dair görüştüklerini kaydederek, “Gemiler için bir güvenlik koridoruna ihtiyacımız var ki o veya bu ülkenin filosu tahılın ihracatını garantiye alsın. Hem İngiltere hem de Türkiye ile görüştük. Türkiye şimdi bize nasıl garanti vereceği konusunda bir format bulmaya çalışıyor” dedi. Zelenski’ye göre, Ankara’daki toplantıda Türkiye ve Rusya temsilcileri, Ukrayna tahıl ihracatı sırasında Türk filosu için güvenlik garantileri konusunu gündeme getirebilir.

  “TAHILIN TAŞINMASI İÇİN LİMANLAR ÖNCELİKLİ”

  Ukrayna’nın tahıl ihraç etmek için alternatif yollar bulmaya çalıştığını belirten Zelenski, “Tahılımızı ihraç etmek için birkaç seçenek var. Ukrayna demiryolları aracılığı ile küçük hacimli ihracat konusunda yakın ülkeler, Baltık ülkeleri, Polonya ile müzakere ediyoruz. Ama bu ne bizim için ne de onlar için iyi bir seçenek değil” dedi. Uzun ihracat süresi nedeniyle bunun öncelikli olmadığını ifade eden Zelenski, limanların Ukrayna tahılının taşınması için bir öncelik olmaya devam ettiğini vurgulayarak, “Çok hızlı ihraç edebiliriz. Şimdi 22-25 milyon ton tahıl bloke edilmiş durumda, sonbaharda 75 milyon ton tahılımız olabilir. Ne yapacağız o zaman? Bu yüzden limanlar olmadan yapamayız” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler