TRY - Türk Lirası
EUR
19,636
USD
18,636
GBP
22,891
CNY
2,653
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarSilikozis nasıl bir hastalık? Biliyor muyuz?

Silikozis nasıl bir hastalık? Biliyor muyuz?

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Silikozis bir meslek hastalığıdır, kot taşlama işçilerinin sağlık ve geleceği için iş kollarının sağlık faktörü devlet tarafından güvence altına alınması gerekmektedir.

Hayatı daim ettirmek herkes için çok kolay olmuyor. Bazı işler bedenen ve ruhen ailenin çınarları babalarımızı çok yoruyor. Belki de hayatlarını çalıyor kazanılan o para ile büyüyor okuyor ve kendi hayatlarımızı kuruyoruz.

Duyduğumda üzüldüm bazı meslekler insanların ömürlerinden hayatlarından sağlığını alıp götürüyor. Ekmek parası için ailesini geçindirmek zorunda olan aile bireyleri bir müddet sonra sağlığını kaybediyor. Orta yaşlarda bakıma muhtaç kalabiliyorlar.

Silikozis nasıl bir hastalık? Biliyor muyuz?
Silikozis nasıl bir hastalık? Biliyor muyuz?

Şahsımda dahil olmak üzere eskitilmiş kot giymeyi seviyorum. Birileri için moda, alışkanlık olan bu işlem birileri için büyük tehlike olmaktadır. Taş ile kotun beyazlatılması işlemi günde en az sekiz saat çalışma ile başlıyor. Maske kullanılsa bile havada kalan toz solunum yoluyla ciğerlerde tutuluyor geçen zaman ile birlikte bu işlemden kalpte etkileniyor.

Kumun kuru hava kompresörleriyle kotların yüzeyine tutularak aşındırılması işlemine verilen ad taşlamanın sözlükteki karşılığıdır. Bu uygulama sırasında solunan tozlar akciğerde silikozis hastalığına yol açıyor. 10 Yıllık bir çalışma sırasında ciğerler toza maruz kalıyor. Belli bir süre sonra solunum sıkıntıları yaşanıyor. Elli ve altmışlı yaşlarda bireylerde akciğer kanseri ya da vereme yakalanma riski oldukça yüksektir. Maden işçilerinde de bu hastalık görülebilmektedir.

Görülüyor ki bazı meslekler için gelecek yıllarda büyük bir tehlike burada çalışanları beklemektedir. Yapılan bir araştırmada ”Sadece Bingöl’ün Karlıova ilçesinin, 300 haneli Taşlıcay Köyü’nde neredeyse her evde bir silikozis hastası var. Hasta işçilerin birçoğu silikozis daha önce bu işkolunda görülmemiş bir hastalık olduğu için yanlış teşhis mağduru.

Silikozis bir meslek hastalığıdır kot taşlama işçilerinin sağlık ve geleceği için iş kollarının sağlık faktörü devlet tarafından güvence altına alınması gerekmektedir.
Silikozis bir meslek hastalığıdır kot taşlama işçilerinin sağlık ve geleceği için iş kollarının sağlık faktörü devlet tarafından güvence altına alınması gerekmektedir.

Yanlış teşhis konmuş ya da doktora gitmemiş işçilerin bir kısmı hastalıklarının nedenini bilmediğinden aynı iş koşullarında çalışmaya devam ediyor. ” Silikozis bir meslek hastalığıdır kot taşlama işçilerinin sağlık ve geleceği için iş kollarının sağlık faktörü devlet tarafından güvence altına alınması gerekmektedir.

Hiç bir meslek insan sağlığından daha değerli değildir. Ben taşlanmış kot giymeden de hayatımı sürdürebilirim. Zevk ve beklentiler birilerinin hayatlarını çalmamalıdır. Teknolojinin ve yasaların insan sağlığını koruyacak yeni uygulamalarının hayatımıza dahil olmasını tüm kalbimle diliyorum. Bu yazı küçük bir umut olur ve ÜLKEMİZDE SİLİKOLİZ hastalığı yaşanmaz çünkü net bir tedavisi yoktur.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler