28 C
Ankara
26.5 C
İstanbul
35 C
İzmir
Çarşamba, Ağustos 4, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıSandıklı'da patates üretim alanları azaldı

  Sandıklı’da patates üretim alanları azaldı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Sandıklı Ziraat Odası Başkanı ilçede patates üretim alanlarının azaldığını duyurdu

  Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, ilçede patates üretim alanlarının azaldığını belirterek, 2 liranın altında satıldığında üreticinin zarar edeceğini söyledi.

  Türkiye’deki patates ihtiyacının yüzde 20’sinin karşılandığı Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde, hasada başlandı. Patatesin kilosu 1 lira 80 kuruşa satılıyor. İlçede geçen yıl binin üzerinde üretici 40 bin dekar alana patates ekimi yaptı. Bu yıl ise 927 üretici 28 bin dekar alanda ekim yaptı. Üretici, patates ekiminin azaldığını, zarar etmeleri durumunda gelecek yıllarda azalmanın devam edeceğini kaydetti.

  Sandiklida patates uretim alanlari azaldi 2 - i̇ş dünyası - haberton
  Sandıklı’Da Patates Üretim Alanları Azaldı

  “Kilogramı 2 lira olursa üretici kazanır”

  Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, bu sene patates ekiminde yüzde 30’a varan azalma olduğunu belirterek, “Girdi maliyetlerinde de önemli artışlar var. Bugün için bu fiyatlar iyi gibi görünse de kuraklık ve girdi maliyetleri gibi faktörlerden dolayı ürün alamayan çiftçi bu fiyatlarla zarar eder. Kilogramı 2 lira olursa üretici kazanır. Ama 1 lira 50 kuruşun altına düşerse zarar eder. Bu nedenle de üretim yine azalır” diye konuştu.

  Sandiklida patates uretim alanlari azaldi 3 - i̇ş dünyası - haberton
  Sandıklı’Da Patates Üretim Alanları Azaldı

  “Bu sene Afyon’un malları çok güzel”

  İlçede ilk patates sökümü yapan Sabahattin Demir, “Biz açılışı yaptık. Kilogramını 1 lira 80 kuruşa sattık. Bu rakamlar iyi, düşmezse çiftçi para kazanır. Bu sene Afyon’un malları çok güzel. Dekara 4.5 ile 5 ton arası mal geliyor” dedi.

  “Sigortamız yok”

  Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıbbi Görüntüleme Teknikerliği Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Emine Yalın, “Annem işçi başı. Boş zamanlarımda, tatil zamanlarımda gelip annemle beraber çalışıyorum. En büyük sorunumuz erken saatte kalkıyoruz. Mallar sıcaktan yanmasın diye. Buna rağmen sigortamız yok. Başımıza çalışırken bir şey gelirse durumumuz zor. Zaten insanların elinde olsa burada çalışmak istemez” dedi. Öte yandan patates hasadının ekim ayı sonlarına kadar sürmesi bekleniyor.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler