TRY - Türk Lirası
EUR
18,2355
USD
17,9126
GBP
21,6250
CNY
2,6489
23.5 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.7 C
İzmir
7 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerSandıklı'da patates hasadı başladı

  Sandıklı’da patates hasadı başladı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Afyonkarahisar’ın içesi Sandıklı’da patates hasadı geçen hafta başladı. Hasadın 4 ay sürmesi beklenirken, tarladan kilogramı 6 ila 7 lira arasında satılan patatesler, üreticiyi mutlu etti.

  Türkiye’nin önemli patates üretim merkezlerinden Sandıklı’da patates hasadı geçen hafta başladı. Tarladan özel makineyle sökülen patatesler, işçiler tarafından özenle çuvallara dolduruluyor. Satışa hazır hale gelen patatesler kamyonlara yüklenerek İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor. İlçede geçen yıl 856 patates üreticisi 31 bin dekarda ekim yaparken, bu yıl 884 patates üreticisi 35 bin dekar alanda ekim gerçekleştirdi. Geçen yıl kilogramı 75 kuruş ila 1 lira 50 kuruşa satışı yapılan patateslerin bu yıl 6 ila 7 liradan alıcı bulması, üreticinin yüzünü güldürüyor.

  Sandiklida patates hasadi basladi 1 - yerel haberler - haberton
  Sandıklı’da patates hasadı başladı

  ‘ÇİFTÇİMİZ BU SENE BİR NEBZE DE OLSA PARA KAZANIR’

  Patates söküm çalışmalarını inceleyen Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, rekolte ve fiyatlardan üreticinin memnun olduğunu ancak girdi maliyetlerinin artmaması gerektiğini söyledi.

  Toptaş, “Sezonumuz güzel başladı bu sene. Geçen seneye göre kuraklık yok. Su sıkıntımız yok. Verim de güzel. Kalite de güzel. Fiyatlarımız da iyi bu sene. Çiftçimiz bir nebze de olsa para kazanacak. Girdi maliyetleri bu seviyede kalırsa fiyat düşmeyecek gibi görünüyor. Fiyat düşmezse çiftçi memnun olacak” dedi.

  Sandiklida patates hasadi basladi 2 - yerel haberler - haberton
  Afyonkarahisar’ın içesi Sandıklı’da patates hasadı geçen hafta başladı. Hasadın 4 ay sürmesi beklenirken, tarladan kilogramı 6 ila 7 lira arasında satılan patatesler, üreticiyi mutlu etti.

  ‘FİYAT VE REKOLTE GÜZEL’

  Patates üreticisi Süleyman Doğan, “2022 yılı için ilçemizde patates sökümü başlamıştır. Bu yıl rekolte, verim çok güzel. Bu yıl yağışlar çok güzel gitti. Havaların serin olması dolayısıyla da verim artışı güzel. Hastalık durumu da olmadı. Geçen yıl 70 kuruş ila 1 lira 50 kuruş iken bu yıl 6 ila 7 lira arasında satış yapmaktayız. Bu yıl girdi maliyetleri ağır oldu. Masraflar ağır ama zor şartlarda patateslerimizi yetiştirdik. İnşallah bütün çiftçi arkadaşların yüzü gülsün. Emeklerinin karşılığını versin yüce Allah” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler