TRY - Türk Lirası
EUR
19,492
USD
18,635
GBP
22,747
CNY
2,653
2 Aralık 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerPolitikaPatates kanseri toprağı bozuyor

Patates kanseri toprağı bozuyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamuoyunda ‘patates kanseri’ olarak bilinen ve ilki 2004 yılında görülmeye başlanan ‘patates siğili’ hastalığının seyriyle ilgili verilerin açıklanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, patates karantina etmenleri sebebiyle 26 ilde karantina tedbirleri uygulandığını açıkladı. 

GÜRER, PATATES SİĞİLİ HASTALIĞINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamuoyunda ‘patates kanseri’ olarak bilinen ve ilki 2004 yılında görülmeye başlanan ‘patates siğili’ hastalığının seyriyle ilgili verilerin açıklanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

Gürer, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi: 

“Bir nev’i kanser olan patates siğil sonrası 2004 yılında başlatılan ekim alanı kısıtlaması 2022 yılı itibari ile hangi boyuttadır?

Kaç ilde ne kadar alanda hastalık nedeni ile patates ekimi yapılmamaktadır?

Siğil gibi zarar veren nematod hastalığının boyutları ve halen mevcut durumu nedir?

Patates siğili ile ilgili çiftçi eğitimi verilmekte midir?”

KARANTİNA TEDBİRLERİ 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 2022 yılı itibariyle patates siğili hastalığı nedeniyle karantina tedbirleri uygulandığını hatırlattı.

26 İLE YAYILDI 

Bakan Kirişçi, hastalık etmeninin konukçularının (patates ve diğerleri) dışındaki ürünleri  etkileyebildiğine dikkat çekerek, “ Patates karantina etmenleri sebebiyle (Patates siğili, Patates kahverengi çürüklüğü, Patates halka çürüklüğü ve Patates kist nematodları) 26 ilde karantina tedbirleri uygulanmaktadır” açıklamasında bulundu. 

PATATES KARANTİNASI EĞİTİMİ 

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, çiftçilere yönelik patates siğili etmeninin de içinde bulunduğu Patates Entegre Mücadele Eğitimi, Patates Hastalık ve Zararlıları Eğitimi, Patateste Karantina Etmenleri Eğitimi verildiğini de açıkladı. 

Patates kanseri toprağı bozuyor
Patates kanseri toprağı bozuyor

15 BİN ÇİFTÇİ EĞİTİM ALDI 

Ülkemiz genelinde son 5 yılda Patates ve Patates siğili konularında 1200 Eğitim ve Yayım faaliyeti gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Kirişçi, bu eğitimlere 15 bin çiftçinin katıldığını belirtti. 

DAHA CİDDİ MÜCADELE ŞART 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ülkemize ithal ürün Ya da tohumlarla farklı bitki hastalıkları ve zararlıları taşındığını ve bunu sonucu ülke topraklarının da ürünlerinde ciddi risk altında olduğunu söyledi.

Gürer, patates siğil hastalığı nedeni ile yaygın ekim yapılan bazı illerde ekiminin önemli ölçüde hastalık nedeni ile daraldı. Patates siğil diğer tanımla patates kanseri rastlanan ürün ve toprakta en az 20 yıl karantina uygulanıp bazı yem bitkileri dışında ürün yetişemez duruma geliniyor. Bu bağlamda çok daha ciddi tedbir ve denetimlerle daha geniş alanlara hastalığın yayılması önlenmelidir” dedi.

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer. İki yıl önce patates  üretimi fazla olunca değer bulmadı.Yalnız Niğde’de en az 100 bin ton çürümesi den dolayı  patates ekiminin azaldı.Yıllık 840 bin ton patates üretilen Niğde ilinde geçen yıl ise rekoltenin beş yüz bin tona geriledi. Bu yılda yazlık patates ekiminde daralma devam etti.1999 yılında 6,5 milyon ton patates üretilen ülkemizde 2021 yılında 5,1 milyon ton patates yetişti.

Girdi maliyetleri düşmezse,hastalık yaygınlaşması sürerse patates  açığı artar ve ithal etmek zorunda kalınabilir. Bugünden önlemler alınmalıdır. hububattan sonra en çok tüketilen gıda  ürünlerden patates içinde tehlike çanları çalmaktadır.Mevcut önlemler yanında daha çok ciddi tedbirler alınması şarttır” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler