TRY - Türk Lirası
EUR
18,2357
USD
17,9255
GBP
21,6361
CNY
2,6508
22.8 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
29 C
İzmir
8 Ağustos 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerÖzel HaberHavuz ve denizde koronavirüs bulaşır mı?

  Havuz ve denizde koronavirüs bulaşır mı?

  Tuğba Öztürk
  Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
  Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

  Haftanın Öne Çıkanları

  Havuz ve denizde koronavirüs bulaşır mı? Salgın döneminde deniz ve havuza girmek riskli mi? Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener yanıtladı.

  Yaz aylarının gelmesi ve havaların da ısınmasıyla birlikte tatil beldelerine giden vatandaşlar, koronavirüsün denizden veya havuzdan bulaşıp bulaşmadığını merak etmeye başladı.

  Koronavirüsün su yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığı olmadığını belirten Prof. Dr. Alper Şener, “Koronavirüs, teorik olarak damlacık yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Suyun içerisinde koronavirüs var ise sıçrama yoluyla bulaşabilir ancak bu zamana kadar pratikte böyle bir olaya rastlanmamıştır. Bazı ülkeler sularda koronavirüs taraması yaparak hangi alt tip varyantların baskın olduğunu belirleyip erken uyarı sistemleri kuruyor. Ancak bu koronavirüsün su yoluyla bulaştığı anlamına gelmez” dedi.

  Sağlık bakanlığı koronavirüs bilim kurulu üyesi prof. Dr. Alper şener yanıtladı; havuz ve denizde koronavirüs bulaşır mı? Salgın döneminde deniz ve havuza girmek riskli mi?
  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener yanıtladı; Havuz ve denizde koronavirüs bulaşır mı? Salgın döneminde deniz ve havuza girmek riskli mi?

  ‘Deniz ve havuzlara girmek güvenlidir’

  Kapalı ve kalabalık havuzlara dikkat çeken Prof. Dr. Şener, “Bilindiği üzere koronavirüs klora dayanıklı değildir. Yeteri kadar klor varsa koronavirüsün yaşaması imkansızdır. Havuzlarda temizleme sistemlerinin ağırlıklı olarak klor bazlı kullanılmasından dolayı havuzlar bu süreçte güvenlidir.”

  “Denizler ise okyanusa açık bir alan olduğu için risk taşımamaktadır. Vücuttan atılan solunum yolu atıkları suya karıştığı zaman binlerce kat sulandırmış, konsantrasyonunu azaltmış olur. Bu şekilde virüsün bulaşma riski yoktur.”

  “Kapalı havuzların kalabalık olması bazı riskleri berberinde getirebilir. Bu nedenle kapalı havuzlarda metrekareye düşen insan sayısına dikkat edilmelidir. Ayrıca havuzlarda gözlük, burun ve kulak tıpası kullanmak birçok enfeksiyon riskini azaltabilir” şeklinde konuştu.

  Havuz ve denizde koronavirüs bulaşır mı?
  Havuz ve denizde koronavirüs bulaşır mı?

  ‘Vaka sayıları günlük 40 kat arttı’

  Koronavirüsün son durumunu değerlendiren Prof. Dr. Şener, “Sağlık bakanlığının haftalık olarak yayınladığı verilere göre vaka sayıları günlük 40 kat arttı, ciddi bir tırmanış söz konusu. Eylülden önce böyle bir hareketlilik beklemiyorduk. Bu tırmanış devam ederse Eylül ayında beklediğimiz dalgayla Ağustos ayında karşılaşabileceğimizi öngörüyoruz.”

  “Bazı tedbirlerin kaldırılmış olması, koronavirüsün risk taşımadığı anlamına gelmiyor. Bu nedenle kişisel sağlık durumu göz önüne alınarak özel önlemler alınmalıdır. Yani bağışıklık sistemi düşük, 65 yaş üzerinde ve aşılanmamış kişilerin maske ve mesafe önlemlerine özellikle toplu taşımalarda dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler