TRY - Türk Lirası
EUR
15,5025
USD
13,7027
GBP
18,1321
CNY
2,1490
10.1 C
Ankara
14.2 C
İstanbul
17.7 C
İzmir
5 Aralık 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarSahi sanatçı kime deniyordu?

  Sahi sanatçı kime deniyordu?

  Avatar of çağdaş özgül
  Çağdaş Özgülhttps://haberton.com/
  Çağdaş Özgül , 1996 Mersin/Tarsus doğumlu. İlk orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Çağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Üniversite yıllarında, kurucusu olduğ kültür kulübüyle bir çok kültürel etkinliğin hazırlayıcısı oldu. Yazım dünyasına da bu etkinliklerdeki çalışmaları ile beraber başladı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Sahi sanatçı kime deniyordu? Popüler kültürün, bilhassa teknolojinin nimetleriyle birleşerek oluşturduğu bir algı oluştu. Dijital içeriklerle az biraz uğraşan herkese sanatçı diyebiliyoruz.

  Aslında bu tarz insanları, böyle büyük bir tanımın içine sokan maalesef izleyici kitlesinin ta kendisi oluyor. Ama sanatçılık böyle basite indirenebilecek bir anlam değil midir? Bu anlamı neden kaydediyoruz?

  Atatürk‘ün söylediği üzere, “Sanatkâr, toplumda uzun mücadele ve gayretlerden sonra alnında ilk ışığı hisseden insandır.” Böyle büyük bir görüşe ve yeteneğe sahip asıl sanatçılara büyük bir haksızlık yapıyoruz. Sanatseverlerin değil ama izleyici kitlesinin çıtası maalesef düşüyor. Bunda sosyal medyanın içine gömülen bir hayat tarzımız olması da etkili oluyor.

  Sahi sanatçı kime deniyordu?
  Sahi sanatçı kime deniyordu?

  Her klavye başına geçen yazar, her kamera arkasına geçen yönetmen, her kamera önüne geçen oyuncu mudur? Tabi ki hayır. Sanatçı; bir kültürün, bir geleneğin emanetçisidir. Ve gerçek sanatçıların her biri, bir düşüncedir.

  Gerçek bir fikri, bir önermesi olan bir yazarın basit hikayeleri kağıda döken sözde yazarların önüne geçtiği bir donemde olmak gerçekten üzücü. Ferhan Şensoy, Levent Kırca, Nejat Uygur, Yasemin Yalçın gibi ustaları izleyebilmiş bir jenerasyon bu durumu daha iyi anlıyor ve yapılan her işin sanat olmadığını şak diye anlayabiliyor. Yakın jenerasyonun, sanat sandığı bu içeriklerin içinin boş olduğunu anlaması için biraz geriye gidip zengin sanat hazinesini tanıması gerekiyor.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler