26.4 C
Ankara
15.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
Salı, Mayıs 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış Haberler"Protestolar daha fazla huzursuzluğa yol açabilir"

  “Protestolar daha fazla huzursuzluğa yol açabilir”

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Ukraynalı Siyaset Bilimci Dr. Viktoriia Demydova, “Rusya’da protestolar daha fazla huzursuzluğa yol açabilir. Rus toplumu devrime doğru ilerliyor” dedi.

  Rusya’nın başkenti Moskova’da toplanan 370 bin kişi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalny’nin serbest bırakılması için protesto gösterileri yaptı.

  2 binden fazla kişinin gözaltına alındığı protestoların ülkede daha fazla huzursuzluğa yol açabileceğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Viktoriia Demydova, Rus toplumunun son yıllarda diğer Avrasya ülkelerindeki devrimlerle karşılaştırılabilir bir devrime doğru ilerlediğini söyledi.

  KORONAVİRÜS VE TUTUKLANMA RİSKİNE RAĞMEN TOPLANDILAR

  Rus aktivist ve muhalif Aleksey Navalny’yi destekleyen protestolarda, koronavirüs rağmen Moskova’da 370 bin kişinin toplandığının altını çizen Bilimci Dr. Demydova, “10 Aralık’ta Moskova Belediye Başkanı’nın kararı ile Rusya’nın başkentinde toplu eylem yasakları uzatılmıştı. Buna paralel olarak, Navalny destekçilerinin protestoları yasallaştırmak için sunduğu başvurular ise reddedildi.

  "protestolar daha fazla huzursuzluğa yol açabilir"
  “Protestolar daha fazla huzursuzluğa yol açabilir”

  Bu, tüm protestoların yasa dışı olduğu ve aktivistlerin Rus kanunlarını ihlal ettiği anlamına geliyor. Moskova’da Kovid-19 veya tutuklanma riskine rağmen yaklaşık 370 bin kişi toplandı. Temel taleplerini ‘Navalny’ye Özgürlük’ sloganıyla ifade ettiler.

  Protestocular rejim değişikliğini değil, muhalif blog yazarının serbest bırakılmasını istiyor” diyerek buradaki protestoların, seçim sahtekârlığına tepki olarak gerçekleştirilen Belarus’taki protestolardan ve devrimlerden farklı olduğunu belirtti.

  “SOSYAL MEDYADAN EYLEM HAZIRLIĞI ÖĞRETİLDİ”

  2021’de en sıcak olayların gençlere yönelik kısa video içerikleriyle bilinen sosyal medya ağında gerçekleşeceğini söyleyen Dr. Demydova, “Gençlerin Rus pasaportlarını yırttığı, Başkan Putin’in fotoğraflarını duvarlardan düşürdüğü ve Navalny’nin fotoğraflarıyla değiştirdiği çok sayıda video internette dolaşmaya başladı. Protestolardan birkaç gün önce, sosyal medyadaki videolarda gençlere kitlesel eylemlere nasıl hazırlanacakları öğretiliyordu” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler