26.3 C
Ankara
19.5 C
İstanbul
27.5 C
İzmir
Cumartesi, Mayıs 8, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatAhşaptan tahta kaşık üretmeye başladı

  Ahşaptan tahta kaşık üretmeye başladı

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Evine kapanan Eker, merak sardığı ahşap oymacılığını internetten öğrenerek ahşaptan tahta kaşık üretmeye başladı.

  Bingöl’ün Genç ilçesinde düğün salonu işletmecisi Mehmet Hadi Eker (50), pandemi döneminde bulaş riskinin en yoğun olduğu düğün salonları ile ilgili kısıtlamaların ardından işletmesini kapattı. Evine kapanan Eker, merak sardığı ahşap oymacılığını internetten öğrenerek çeşitli ebatlarda ürettiği kaşıkları çevresine hediye ediyor.

  Genç ilçesinde düğün salonu işletmeciliği yapan 5 çocuk babası Mehmet Hadi Eker’in, koronavirüs salgınıyla beraber alınan tedbirler kapsamında iş yeri kapandı. Evinde boş vakitlerini değerlendirmek için hobi arayışına giren Eker, ahşap oymacılığına başladı. Evindeki malzemelerle, internet üzerinden oymacılığı öğrenen Eker, eskiden kullanılan çeşitli ebatlarda tahta kaşık üretmeye başladı. Edindiği hobi sayesinde günde ortalama 5 kaşık üreten Eker, ürettiği bu kaşıkları çevresine hediye ediyor. 

  ‘BÖLGEDEKİ AĞAÇ ÇEŞİTLERİNDEN FAYDALANDIM’

  Ahşaptan tahta kaşık üretmeye başladı
  Ahşaptan tahta kaşık üretmeye başladı

  Tahta kaşıkları üretmek için bölgedeki ağaç çeşitlerinden faydalandığını belirten Eker, “Eskiden büyüklerimiz bu kaşıkları kullanıyormuş. Onların anılarını yaşatmaya çalıştım. Elimdeki imkanlarla bunları yapmaya çalışıyorum. İş yerimde olan cihazlar, aletler ile bu hobimi sürdürüyorum. Törpü, pürmüz, ağaç oyma aparatı gibi malzemelerle bu işi yapıyorum. Tornavida, pense, keser, testere gibi malzemelerim zaten vardı. Ortaya böyle ürünler çıktı. Zamanım iyi geçiyor. Pandemi kısıtlamalarında vaktimi iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyorum. Boş durmayı sevmiyorum. Günde 4-5 adet yapabiliyorum. Makinelerle üretimi daha fazla olabilir. Bütün kaşıkları da doğaçlama yapıyorum. Belli bir standardı yok. O an, aklımda ne varsa o şekilde yapıyorum. Hiçbir kaşık, diğerine benzemiyor” dedi.

  ‘İNSAN İSTERSE HER ŞEYİ YAPABİLİR’

  Pandeminin kendisine verdiği en büyük dersin ‘insan isterse her şeyi yapabilir’ olduğunu söyleyen Eker, şunları kaydetti:

  Evine kapanan eker, merak sardığı ahşap oymacılığını internetten öğrenerek ahşaptan tahta kaşık üretmeye başladı.
  Evine kapanan Eker, merak sardığı ahşap oymacılığını internetten öğrenerek ahşaptan tahta kaşık üretmeye başladı.

  “Hedefim, eskiden kullanılıp şimdi kullanılmayan ürünleri üretmek. Pandemi kısıtlamasının öğrettiği en büyük ders, Boş boş oturmaktansa bunlarla uğraşmak daha güzel. 1 kaşık için 6 saat uğraştım. İnanın vaktin nasıl geçtiğini anlamadım. Hem vakit geçiriyorum hem de güzel bir hobi edinip, bir şeyler üretmenin mutluluğunu yaşıyorum. Herkes boş vaktini bu gibi hobilerle değerlendirebilir.”

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler