TRY - Türk Lirası
EUR
18,3236
USD
18,0926
GBP
21,7143
CNY
2,6651
31.6 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
36 C
İzmir
18 Ağustos 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatParkinson hastası, resim yaparak hayata tutundu

  Parkinson hastası, resim yaparak hayata tutundu

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Adana’da Parkinson hastalığı nedeniyle 9 yıl önce çocuk cerrahlığını bırakan Dr. Saadettin Güney (57), el becerilerini kısmi olarak yitirmesine rağmen resim yaparak hayata tutundu.

  Emekli olduktan sonra konuşma bozukluğu da çektiğini belirten Dr. Güney, “Yaşam enerjim hastalıktan sonra arttı. Çoğu insan hastalığı öğrendiğinde yıkılır. Bende tam tersi oldu. Yıkılmadım, ayaktayım” dedi.

  Kentte 25 yıl çocuk cerrahı olarak çalışan Dr. Saadettin Güney, 2000’de ellerinde ritim bozukluğunu fark ederek hastaneye başvurdu. Parkinson teşhisi konulan Dr. Güney’in hastalığının henüz ilk evrelerinde olduğu belirlendi.

  Hastaların sağlığını riske atmamak için Dr. Güney, 2012’de cerrahlığı bıraktı, bir süre hastane yönetiminde yer aldı. 2019’da emekli olan Dr. Güney, bu süreçte ilgi duyduğu spiritüalizm, kişisel gelişim, makine tasarımı, yazarlık ve matbaacılık gibi alanlara yöneldi. Çukurova Belediyesi’nin Belediye Evleri Mahallesi’ndeki Mola Evi’ne giden Dr. Güney, burada resim kursuna katıldı. El becerilerini kısmi olarak yitirmesine rağmen kara kalem portre çizimler yapan Dr. Güney, hastalığını kabullenip hayattan kopamamayı tercih etti.

  Parkinson hastası, resim yaparak hayata tutundu
  Parkinson hastası, resim yaparak hayata tutundu

  ‘ENERJİM HASTALIĞIMDAN SONRA ARTTI’

  Emekli olduktan sonra konuşma bozukluğu ve el titremesine rağmen motivasyonunu hiç kaybetmediğini söyleyen Dr. Saadettin Güney, “Hiç kimse hasta olmak istemez. Ben de istemezdim. İlk başta zorlandım ama sonradan kabullendim. Doktorlarımızın önerdiği şekilde tedavi oldum. Motivasyonum hastalığa yakalandıktan sonra arttı. Daha önce hiç yapmadığım şeyler yapmaya başladım. Yaşam enerjim hastalıktan sonra arttı. Çoğu insan hastalığı öğrendiğinde yıkılır. Bende tam tersi oldu. Yıkılmadım, ayaktayım. Yerimde duramaz yapım ve her an bir şeylerle uğraşmam nedeniyle arkadaşlarım tarafından ‘hiperaktif parkinsonlu’ olarak tanımlandım” dedi.

  Adana'da parkinson hastalığı nedeniyle 9 yıl önce çocuk cerrahlığını bırakan dr. Saadettin güney (57), el becerilerini kısmi olarak yitirmesine rağmen resim yaparak hayata tutundu.
  Adana’da Parkinson hastalığı nedeniyle 9 yıl önce çocuk cerrahlığını bırakan Dr. Saadettin Güney (57), el becerilerini kısmi olarak yitirmesine rağmen resim yaparak hayata tutundu.

  ‘TOPLUMA FAYDALI OLABİLİRİZ’

  Katıldığı resim kursunda onlarca portre çizimi yapan Dr. Güney, “Ellerimde hareket kısıtlılığı var ama resim çizmeye devam ediyorum. Cerrahlığımda da 3 boyutlu düşünebiliyordum. Bu düşünce tarzım, cerrahlığıma katkı sunduğu kadar resimde de işimi kolaylaştırıyor. Benim gibi hastalığı olanlar, belediyelerin açtığı yerlere başvursun. Herkesin becerebileceği bir hobi vardır. Bir kapı kapanır, başka kapı açılır. Mesleğimizi yapamasak da başka işler yapabiliriz. Topluma faydalı olabiliriz. Farkındalık oluşturulmalı. Bazı kişiler, Parkinson hastalığına yakalananların topluma faydası olmadığını düşünüyor. Kesinlikle öyle değil” diye konuştu.

  İKİ KİTAP YAZDI, 3’ÜNCÜSÜ YOLDA

  Bu süreçte iki de kitap yazdığını hatırlatan Dr. Güney, “2015 yılında 32 bölümlük meslek ve öğrencilik yıllarımla alakalı anı kitabı çıkardım. 2016 yılında da 2’nci kitabımı çıkardım. İçerisinde 21 tane yaşanmış öykü var. Hala yazmaya devam ediyorum. Bu sene sonunda 3’üncü kitabımı da çıkartacağım” ifadelerini kullandı. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler