TRY - Türk Lirası
EUR
18,4090
USD
17,9363
GBP
21,7778
CNY
2,6600
20.3 C
Ankara
22.6 C
İstanbul
21.7 C
İzmir
14 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberler3 deniz kaplumbağası denizle buluştu

  3 deniz kaplumbağası denizle buluştu

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı sahilinde, yuvadan çıkan 3 deniz kaplumbağası denizle buluştu. Çıkışların tamamlandığı yuvalardan ilki kontrol amaçlı açıldı.

  Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde bulunan nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz kaplumbağalarının en önemli yuvalama alanlarından Çıralı’da yavruların denizle buluşması sürüyor. 11 Temmuz’dan bu yana takip edilen ve yavru çıkışının tamamlandığı yuvalar kontrol amaçlı açılıyor.

  Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyonu Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz ve ekibinin belirlediği 92 yuvadan 3’ü, sabah erken saatlerde açıldı. Kıyıdan 20 metre uzaklıktaki yuvada çok sayıda başarısız olduğu değerlendirilen yumurta ile üç yavru çıkarıldı. Güneşin yüzünü göstermesiyle hareketlenen yavruların denize doğru yolculuğu ise hız kazandı. Yuvanın etrafında toplanan yüzlerce yerli ve yabancı tatilci, bu eşsiz yolculuğu hem izlemek hem de cep telefonuyla görüntülemek için yarıştı.

  3 deniz kaplumbagasi denizle bulustu 1 - yerel haberler - haberton
  3 deniz kaplumbağası denizle buluştu

  Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyonu Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz, yılın ilk kontrol açılışını yaptıklarını belirtti. Bu işlemi yapmalarının sebebini de açıklayan Elginöz, “Bu alanda çıkarılan yavruları raporlayarak uluslararası kurumlara bildiriyoruz. Bu şekilde deniz kaplumbağalarının dünyadaki neslinin ne durumda olduğu belirleniyor. Bütün açılışları turistlerle yapmıyoruz ancak bazılarını insanların dikkatini çekmek için bu şekilde yapıyoruz” diye konuştu.

  Ulupınar Mahalle Muhtarı ve Ulupınar Çevre Koruma Kooperatifi Başkanı Habip Altınkaya da her yıl bu organizasyonu yakından takip ettiklerini söyledi. Pandemi sonrasında ilk defa bu organizasyonu izlediklerini belirten Altınkaya, “İnsanların yüzünde heyecan ve mutluluk görüyorum. Normalde bu kadar erken saatlerde insanları uyandırıp sahile getiremezsiniz ama onlar sırf bu olayı görebilmek için koşarak geliyor” dedi.

  3 deniz kaplumbagasi denizle bulustu 2 - yerel haberler - haberton
  Antalya’nın kemer ilçesi çıralı sahilinde, yuvadan çıkan 3 deniz kaplumbağası denizle buluştu. Çıkışların tamamlandığı yuvalardan ilki kontrol amaçlı açıldı.

  Deniz kaplumbağalarının yuvadan çıkışını kızı ve eşiyle birlikte izlemeye gelen Esra Tıraş, “Geçen sene de görmüştüm ama bu yıl daha kalabalık daha güzel oldu” diye konuştu.

  Biyolog Ayşin Akıncı, sahile kaplumbağaları izlemeye geldiğini, kalabalığın aslında iyi bir şey olmadığını belirterek, “Çok küçükler, yollarını bulamıyor gibiler. İnsanların onlara yardım etmesi gerekiyor. İnsanlar onları görüntülemeye çalışırken işlerini zorlaştırıyor. Her şeyi mahvettiğimiz gibi bunu da mahvediyoruz sanırım” ifadelerini kullandı.

  Denizden 20 metre uzaklıktaki yuvadan çıkan yavrular 30 dakikada denize ulaştı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler