TRY - Türk Lirası
EUR
17,7168
USD
18,5190
GBP
19,7618
CNY
2,5599
24.3 C
Ankara
23.7 C
İstanbul
28.1 C
İzmir
28 Eylül 2022, Çarşamba
Ana SayfaÖne ÇıkanOkul öncesi tedirginlikle baş etme önerileri

Okul öncesi tedirginlikle baş etme önerileri

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Dr. Öğr. Üyesi Armağan Örki, uzun bir aranın ardından okula başlayacak olan öğrencilerin yaşadığı “okul öncesi tedirginlikle” baş etme önerilerinde bulundu.

Dr. Öğr. Üyesi Armağan Örki, velilerin bu süreçte nasıl davranması gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu. Örki, Çocuklar tedirginliğinizi hissettiğinde, durumla başa çıkabilme konusunda sorun yaşayabilmektedir” dedi.

Yeniden okullarına kavuşacak olan öğrencilerin de velilerin de yaşadıkları tedirginliklerin kaçınılmaz olduğunu ifade eden İstanbul Rumeli Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Armağan Örki yeni süreçle ilgili tavsiyelerde bulundu.  

“ÇOCUKLARIN YETERLİLİKLERİNE GÜVENMELİSİNİZ”

Bu süreçte çocuklarla kurulacak doğru iletişimin önemine dikkat çeken Örki, ‘’Önümüzdeki haftalarda ilkokuldan yükseköğrenime kadar her kademede kapılarını öğrencilere açacak olan eğitim kurumları, 1,5 sene önceki duruma göre çok daha tedbirli ve sosyal mesafenin azami ölçüde uygulanacağı yerler olacaktır. Çocukların kendi sağlıklarını koruyabileceklerine dair yeterliliklerine güvenmelisiniz. Özellikle yükseköğrenimdeki gençlerin birer yetişkin olduğu unutulmamalıdır. Daha erken yaştaki çocuklarla ilgili olarak bilinmesi gereken ise, tedirginliğinizi hissettiklerinde, durumla başa çıkabilme konusunda sorun yaşayabilecekleridir” diye konuştu.

Örki, sözlerine şöyle devam etti:’

Okul öncesi tedirginlikle baş etme önerileri
Okul öncesi tedirginlikle baş etme önerileri

“1,5 sene boyunca alışılagelen bir durumdan yepyeni bir duruma geçiş her zaman sancılıdır. Özellikle normalden anormale, sonrasında ise Eylül 2021 itibariyle tekrar normale dönüş düşünüldüğünde bu “yeni durumun” önemi daha iyi anlaşılabilmektedir. Dolayısıyla tek tedirgin olanın kendi çocuğunuz veya kendiniz olmadığını, bunun toplumsal bir boyutta olduğunu unutmamakta fayda var.”

“ÇOCUĞUNUZUN YANINDA OLDUĞUNUZU HİSSETTİRİN”

Yaşı kaç olursa olsun, çocuklarınıza, yanlarında olduğunuzu hissettirin diyen Örki. “Salgın ve sağlık konuları dışında da diğer sorunları büyütme eğiliminde bulunabilirler. Sosyal sıkıntılarından gelişimsel sıkıntılarına kadar her konuda sizinle konuşabilecekleri ve sizden destek görebilecekleri hissini onlara telkin etmelisiniz” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Armağan Örki, “Çocukların zorlu koşullara daha kolay uyum sağlayabileceği ve sosyal ortamlarında salgına dair sorunları görmezden gelebileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Bununla birlikte, onlara dayatma yapmaksızın, daha uygun dille kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri gerektiğini paylaşabilirsiniz. Sosyal gelişimlerinin akranlarıyla daha sağlıklı olacağını ve bunun için kronik bir rahatsızlığı bulunmayan çocukların okula gönderilmeleri gerektiğini de hatırlatmak isterim” diyerek sözlerini tamamladı.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler