TRY - Türk Lirası
EUR
20,475
USD
19,070
GBP
23,274
CNY
2,772
24 Mart 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerYaşamMuhabbet kuşu Ponçik'le çarşı pazar geziyor

Muhabbet kuşu Ponçik’le çarşı pazar geziyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Bursa’da muhabbet kuşu yetiştiriciliği yapan Rahim Çakmak, 500’den fazla kelime öğrettiği muhabbet kuşu Ponçik’le çarşı, Pazar, AVM, düğün, her yere gidiyor.

Kafese konulmadan dolaştırılan muhabbet kuşu, uçabilmesine rağmen Çakmak’ı hiç bırakmıyor. Çakmak, “İnsanlar genelde, ‘Kedi-köpek gezdireni gördük ama muhabbet kuşunu gezdireni ilk kez görüyoruz’ diyorlar” dedi.

Muhabbet kuşu ponçik'le çarşı pazar geziyor
Muhabbet kuşu Ponçik’le çarşı pazar geziyor

Hobi olarak muhabbet kuşu yetişten Rahim Çakmak, ‘Ponçik’ adını verdiği muhabbet kuşunu aynı zamanda da eğitti. Çakmak, 500’den fazla kelime öğrettiği kuşu ile gezmeye başladı. ‘Ponçik’i yanından ayırmayan Çakmak, çarşı, pazar, market, düğün, AVM olmak üzere her yere onunla gidiyor. Kafese konulmadan, özgür bir şekilde dolaştırılan muhabbet kuşu, uçabilmesine rağmen Çakmak’ı hiç bırakmıyor. ‘Ponçik’, her koşulda dönüp, dolaşıp yeniden Çakmak’ın eline konuyor. Çakmak’ın muhabbet kuşu ile gezdiğini görenler ise şaşkınlık yaşıyor.

‘UÇSA DA ALIŞTIĞI İÇİN BANA GELİYOR’

10 senedir muhabbet kuşu eğitimi ile ilgilendiği, bu konuna ilişkin sosyal medyadan insanlara da yardımcı olduğunu belirten Rahim Çakmak, “10 senede çok sayıda muhabbet kuşu yetiştirdim. ‘Ponçik’ ismini verdiğim kuşu da kendim için eğittim. İnsanlar, ‘Ponçik’i çok sevdi. Çarşıya, pazara, markete, düğüne, misafirliğe gittiğimde, ‘Ponçik’i yanımdan ayırmıyorum. Kendini çok fazla sevdiriyor ve beni tanıyor. ‘Ponçik’i yeme düştüğü zaman, annesinin yanından alıp, kendim eğittim. Hiçbir şekilde yanımdan ayırmadım.

Bursa'da muhabbet kuşu yetiştiriciliği yapan rahim çakmak, 500'den fazla kelime öğrettiği muhabbet kuşu ponçik'le çarşı, pazar, avm, düğün, her yere gidiyor.
Bursa’da muhabbet kuşu yetiştiriciliği yapan Rahim Çakmak, 500’den fazla kelime öğrettiği muhabbet kuşu Ponçik’le çarşı, Pazar, AVM, düğün, her yere gidiyor.

Bir gün evden ayrılsam bile yanımda taşıdım. ‘Ponçik’i her yere götürüyorum. Bizi görenler şaşırıyorlar. İnsanlar genelde, ‘Kedi-köpek gezdireni gördük ama muhabbet kuşunu gezdireni ilk kez görüyoruz’ diyorlar. Muhabbet kuşunun dilinden anladığınız zaman, size karşılık veriyor. Uçsa da alıştığı için bana geri geliyor. Benden başkasına gitmiyor, beni annesi-babası olarak görüyor. AVM’lere gezmeye gittiğim zaman bile kuşumla gidiyorum. Bazı insanlar, ‘Kanadı bağlı ya da yapışık’ diyor; kesinlikle öyle bir şey yok. Gördüğünüz gibi uçsa da yine bana geliyor” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler