TRY - Türk Lirası
EUR
15,3401
USD
13,4502
GBP
18,3536
CNY
2,1187
-2.7 C
Ankara
8.5 C
İstanbul
8.5 C
İzmir
18 Ocak 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSpor HaberleriMilli sporcu Esma Dünya'da bronz madalya kazandı

  Milli sporcu Esma Dünya’da bronz madalya kazandı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Milli sporcu Esma odun kırarak hazırlandı; Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı

  Türkiye şampiyonu milli sporcu Esma Demir (15), ailesiyle birlikte yaşadığı köyünde odun kırıp, tarla sürerek hazırlandığı Bilek Güreşi Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı. Başarılı sporcu Demir, “Bu spor benim hayata atılmama, kendimi geliştirmeme yardımcı oldu, tavsiye ederim” dedi. 

  Samsun’un Başalan köyünde ailesiyle birlikte yaşayan, Kavak Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Esma Demir, 2 yıl önce öğretmenleri ve ailesinin desteğiyle bilek güreşi sporuna başladı. Katıldığı ilk yarışmada Türkiye şampiyonu olan Esma, kısa sürede milli takıma seçildi. Okul ve antrenmanlarından kalan zamanda odun kırıp balya taşıyan, hayvanları otlatıp tarla süren Esma, 24 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen 15 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nda 60 kilogram kategorisinde sağ kolda 3’üncü olarak bronz madalya kazandı.

  Bükreş'te düzenlenen 15 yaş altı dünya şampiyonası’nda 60 kilogram kategorisinde sağ kolda 3'üncü olarak bronz madalya kazandı.
  Bükreş’te düzenlenen 15 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nda 60 kilogram kategorisinde sağ kolda 3’üncü olarak bronz madalya kazandı.

  ‘İSTİKLAL MARŞIMIZI OKUTMAYI İSTİYORDUM’

  2 yıl önce bilek güreşi sporuyla uğraşmaya başladığını ifade eden Esma Demir, “Samsun’da önce il birinciliği, ardından Karabük’te bölge birinciliği ve yazın da Tokat’ta Türkiye şampiyonluğu kazandım. Ardından milli takıma seçildim. Şimdi de Romanya’da yapılan dünya şampiyonasında sağ kol dünya üçüncülüğü kazandım. Birinci olmayı hedeflemiştim, çünkü İstiklal Marşımızın okunmasını çok istiyordum. Yine ilk kez katıldığım bir turnuvada üçüncülük kazanmak da çok güzel bir duygu. Bilek güreşi, kadınlarda kötü bir spor olarak algılanıyor ama aslında çok güzel bir spor. Benim hayata atılmama, kendimi geliştirmeme yardımcı oldu. Kadınlara da yapmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

  ” Bilek güreşi, kadınlarda kötü bir spor olarak algılanıyor ama aslında çok güzel bir spor”

  ‘BAŞARIYI DUYUNCA İÇİMDEN AĞLAMAK GELDİ’

  Kızı Esma’nın başarısıyla gururlandığını belirten Seyidahmet Demir, “Kızımın başarısını ilk duyduğum anda çok büyük bir mutluluk yaşadım, ağlamak geldi içimden. Böyle bir evlat yetiştirdiğim için mutluyum, gururluyum. Bayrağımızı Avrupa‘da dalgalandırdı. Tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum bu madalyanın” dedi.

  ” Bayrağımızı Avrupa’da dalgalandırdı. Tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum bu madalyanın”

  ‘HEYECANDAN HASTA OLACAĞIM DİYE KORKTUM’

  Nuray Demir de kızının başarısını duyunca çok heyecanlandığını ifade ederek, “Başarıyı duyduğum anda çok sevindim, dünyalar benim oldu. Heyecandan hasta olacağım diye korktum. Bütün vatana millete hayırlı bir evlat olsun istedim hep, Allah da bana bunu nasip etti. İyi ki dünyaya getirmişim. Bu spor ayıp diye görmesinler. Tüm kız çocuklarımıza tavsiye ederim” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler