31.2 C
Ankara
33 C
İstanbul
38 C
İzmir
Cumartesi, Temmuz 31, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerÖzel HaberMama kumbarası patili canlar için destek bekliyor

  Mama kumbarası patili canlar için destek bekliyor

  Avatar of seçil öcal
  Seçil Öcalhttps://haberton.com
  Seçil Öcal - 15 Haziran 1990 Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Gazetecilik mezunu, Hayali olan mesleği yapıyor - Haberton Muhabiri

  Son Dakika Haberleri

  Mama Kumbarası 2014 yılından bu yana Türkiye’nin dört bir yanında sokak hayvanları için mama yardımı topluyor ve herkesin desteğini bekliyor.

  Sokak hayvanlarına zulüm ve hayvanların beslenme sorunları son zamanlarda sıkça hem sosyal medyada hem de diğer yayın organlarında karşımıza çıkıyor.

  Hayvanların korunması ile ilgili düzenlenen son kanun değişikliği Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u  9 Temmuz’da TBMM’de kabul edilmişti. Bu değişiklik hayvan severleri mutlu etse de yapılan değişiklik yeterli görülmüyor.

  Özellikle sokakta yaşayan hayvanların beslenme sorunları ile ilgili sosyal medyada çeşitli kampanyalar yürütülürken Haberton olarak mikrofonumuzu Dünyanın ilk ve tek Mama Kumbarası kurucusu Mehmet Yüzüak’a uzattık.

  Mama kumbarasi sokak hayvanlari icin destek bekliyor 3 - özel haber - haberton
  Mama Kumbarası Türkiye’nin dört bir yanında

  Dünya’nın ilk ve Tek Mama Kumbarası

  Mama Kumbarası’nın fikir sahibi ve Mama Kumbarası markasının tescil sahibi olan Mehmet Yüzüak projenin ortaya çıkışını anlatırken Dünya’da tek olduklarını da önemle vurguluyor. Yüzüak sokakta yaşayan hayvanlara ‘patili çocuklarımız’ diyerek bu işi ne kadar gönülden yaptığını ve sokakta yaşayan hayvanları çocukları gibi benimsediklerini ortaya koyuyor. Yüzüak projenin 2014 yılında hayata geçtiğini belirterek “Mama Kumbarası projemizi 2014 yılında, sokaklarda ve ormanlarda ki patili çocuklarımıza ve onların yaşam mücadelesine tüm güçleri ile yardım etmeye çalışkan gönüllü arkadaşlarımıza destek olabilmek için başlattık. Ülkemizin hatta Dünya’nın ilk ve tek Mama Kumbarası’yız.” diyor.

  2 binden fazla gönüllü ya da dernek destek veriyor

  Sistem üzerinden şuan için 2 binden fazla gönüllü ya da dernek ile destekleri ulaştırdıklarını kaydeden Yüzüak “Her gün depomuzdan tonlarca mama çocuklarımıza ulaşmak üzere sevk ediliyor. Desteğe ihtiyacı olan patili çocuklarımızın yardımına üyemiz olan gönüllü arkadaşlar ve dernekler koşuyor. Biz ise onların mama ihtiyacına çözüm üretme konusunda destek oluyoruz. Mama Kumbarası ile ilgili duyuruları sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıyoruz. Üyelerimiz kendi sosyal medya hesaplarından neler yaptıklarını ve neye ihtiyaçları olduğu konusunda paylaşımlar yapıyorlar. Biz de bu paylaşımları resmi hesaplarımızdan aktararak takipçilerimizin dikkatine sunuyoruz.” diye ekliyor.

  Mama kumbarasi sokak hayvanlari icin destek bekliyor 2 - özel haber - haberton
  “Son derece güvenli bir alışveriş imkanı”

  Her bütçeye uygun yardım imkanı

  Kumbara sisteminin işleyişini anlatan Yüzüak sistemin çok basit olduğunu ekleyerek süreci şu sözlerle anlatıyor:

  “Aslında sistemimiz çok basit. Her üyemiz bulunduğu ile göre sitemizin Mama Kumbarası bölümünde listeleniyor. Bir Mama Kumbarası üyesinin sayfasına girdiğinizde satın alarak destek olabileceğiniz ürünleri görüyorsunuz.

  Normalde 15 Kg’lık orijinal fabrika ambalajlarında satılan ürünler, bizim sistemimizde hem 1 kg hem de 15 kg olarak satılıyor. Destek olmak isteyen kişi bütçesine göre ister 1 kg isterse 15 kg’lık üründen satın alabiliyor.  15 kg olarak alınan ürünler hemen üyemizin adresinde kargolanıyor. 1 kg olarak alınan ürünler ise herkesin desteği ile toplamda 15 kg’a ulaştığında yine otomatik olarak üyemizin adresinde gönderiliyor.

  Bu sayede gönlü patili çocuklarımız için atan ama ekonomik durumları nedeniyle destek olamayanlar dahi 1 kg mama alarak katkı sağlayabiliyor. Tüm bu süreçler, mama satın alınmasından, üyemizin adresinde teslim edilmesine kadar şeffaf ve kontrol edilebilir şekilde yürütülüyor. Üyelerimiz kendilerine özel panelden her detayı takip edebiliyorlar. Ayrıca kredi kartı ile yapılan satın almalar, bu alanda uzman ve yasal yetkilendirilmiş sanal pos şirketleri kanalı ile alındığı içinde son derece güvenli bir alışveriş imkanı sağlıyor.“

  Mama kumbarasi sokak hayvanlari icin destek bekliyor 4 - özel haber - haberton
  “Destek miktarı henüz ihtiyacı karşılayacak düzeyde değil”

  Mama kumbarasının sisteminin hemen hemen her ilde gönüllüler aracılığı ile yürütüldüğünü kaydeden Yüzüak Mama Kumbarası’nın başlangıcından itibaren desteğin arttığını belirterek “Projeyi başlattığımız günlere nazaran çok daha fazla destek geliyor tabi ki. Fakat maalesef destek miktarı henüz ihtiyacı karşılayacak düzeyde değil.” diye ekliyor.

  Sokak hayvanları için mama yardımı yanında sağlık ihtiyaçları için de bir çalışma hazırlığında olduklarını belirten Yüzüak yeni bir projenin de müjdesini veriyor.

  Mama kumbarasi sokak hayvanlari icin destek bekliyor 5 - özel haber - haberton
  “Toplumun en zayıf halkaları çocuklar ve hayvanlardır”

  “Mal değil can olduğunu kabul ettirmeye çalışıyoruz”

  Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Yüzüak son düzenlemelerle ilgili şunları aktarıyor:

  “Duyguları olan, acıyı, sevgiyi hissedebilen, sevgi ve vefa düzeyi insandan kat be kat üstün olan bu canlıların, mal değil can olduğunu kabul ettirmeye çalışıyoruz hala.

  Özellikle yeni kabul edilen düzenlemeler maalesef caydırıcılıktan çok uzak. Ceza alt sınırları genellikle para cezasına çevrilecek düzeylerde. Caydırıcı cezalar verilmediği sürece, ne toplu katliamlar, ne tecavüzler engellenemez.

  Bir toplumun en zayıf halkaları çocuklar ve hayvanlardır. Bu iki toplum bireyinin haklarını korumadığınız sürece gelişmiş bir toplum sadece kelimelerde kalır. Bu sadece yasa ile değil toplumun eğitimi ile de sağlanabilecek bir husus. ”

  Mama kumbarasi sokak hayvanlari icin destek bekliyor 6 - özel haber - haberton
  “1 kg mama bile çok değerli”
  Doğru yasalar ve toplumsal eğitim

  Son kanun değişikliğinin Resmi Gazete’de yer alan 14’üncü maddesinin birinci fıkrasında “bir ev hayvanına veya evcil hayvana işkence eden veya acımasız ve zalimce muamelede bulunan kişi altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü yer alıyor. Bu maddeye göre hayvanlara eziyet edenlerin para cezası ile kurtulamayacak. Mama Kumbarası kurucusu Yüzüak hayvanların maruz kaldığı şiddet olayları ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

  “Artık dayanılamaz boyutlara ulaşan bu vahşeti durdurmanın ancak doğru yasalar ve toplumsal eğitimle mümkün olabileceğine inanıyor, bunun için elimizden gelen katkıyı vermeye çalışıyoruz. “

  “Unutmayın 1 kg mama bile çok değerli”

  Mama Kumbarası’nın ilk günden bu yana ilgi ile karşılandığını ancak yeterli düzeyde olmadığını dile getiren Yüzüak “Projemizi hayata geçirdiğimiz ilk günden bu yana artarak devam eden ilgi ve destekleri için patili çocuklarımız ve tüm ekibimiz adına teşekkür ediyoruz öncelikle. Biliyoruz ki ekonomik sıkıntılar nedeni ile herkes bütçesini daha iyi değerlendirmek durumunda. Ama unutmayın 1 kg mama bile çok değerli. “ dedi.

  Mama Kumbarası projesi sokak hayvanları için mama desteğinde her bütçeye uygun yardımlara açık. Sokak hayvanlarından ‘çocuklarımız ‘ diye bahseden bir oluşum hayvanseverliğini ve verdiği emeklerin motivasyonunu çok net ortaya koyuyor.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler