TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
15.3 C
Ankara
17.7 C
İstanbul
19 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaYazarlarHaklılık mı mutluluk mu?

Haklılık mı mutluluk mu?

Alparslan Çavdar
Alparslan Çavdarhttps://haberton.com/
Alparslan Çavdar, 1986 Balıkesir doğumlu anne tarafından Bulgaristan baba tarafından Yunanistan göçmeni ailenin 3.çocuğu. Yüksek okul aşçılık bölümü mezunu hem alaylı hem mektepli baba mesleği olan aşçılığı belli süre kendi işletmesi ve çeşitli otellerde yaptıktan sonra şu an kamuda mutfak yöneticisi olarak çalışıyor. Edebiyatla ilgileniyor ve müzik ilgi alanları orta okul yıllarından beri şiir yazıyor.

Haftanın Öne Çıkanları

Karşılıklı dengeleri kaçırmasıyla müsemmadır bundan sebep benim görüşümdür ki haklılık ve mutluluk arasında bir ters orantı vardır.

İnsan sever sever ama amaç nedir severken sadece sevmek için mi sever insan yoksa sevmek bir ihtiyaç mıdır? bunu bir istişare edelim bakalım nereye varacak kelimeler bizi nereye götürecek görelim…

Sevmek, seviyor olmak dünya yeryüzündeki insani davranışlardan en önemlisidir, lakin severken bile bu sevme olayını bağlayacağımız bir sebep vardır çünkü hiç bir anlam yüklemeden sevilmez ve sevmek aynı zamanda ait olmaktır bence yani sevme eylemi bence ait olmakla kendini adamakla eş değerdir bu manaya gelir benim lugatımda.

Sevme eylemine en baştan alacak olursak bizim hamurumuzda vardır dünya yeryüzünde en çok sevilenedir sevdamız peygamber efendimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vessellemdir, ilk sevdiğimiz ondan öğrenmişizdir sevmeyi ve sevdamızda onadır hem de hiç görmeden bundan yola çıkarak da onun kadar çok olmamakla birlikte fani dünyanın lezzetlerini de az miktarda severiz. Yani her işte önderimiz o olduğu gibi bu durumda da baş komutanımız O dur, Onun çizgisinde onun yaşama şeklinde onun hayatını ömrümüze bir ölçü alıp öyle sevmek öyle sevilebilmek amacımız ve ulaşmak istediğimiz menzildir. Rabbim nasip etsin.

Şu fani dünyada sevmek seviyor olmak ve seviliyor olmak en çokta birbirinden razı olarak sevilip seviliyor olmak en mühimidir ve sonuçta ALLAH CELLE CELALUHU’nun rızası bunların dahilindedir. İnsan öncelikle ALLAH CELLE CELALUHU rızası için sevmeli sonrasında zaten mutlu olmamak için hiç bir sebeb kalmaz geriye çünkü; ömrü hayatımızda öncelik verdiğimiz değerler bizim neye göre yaşadığımızı ne için yaşadığımız da önceliklerimizi. Bundan sonrası da kişiler arasındaki iletişime kalır birazda işte tamda burda en başta sorduğumuz soruya gelir sıra haklı olmak mı yoksa mutlu olmak mı.

HAKLI OLMAK ;

Kolaydır, her daim haklı olmak mutlu olmak manasına gelmez ama. Haklı olmak çoğunlukla karşılıklı dengeleri kaçırmasıyla müsemmadır bundan sebep benim görüşümdür ki haklı olmakla mutlu olmak arasında bir ters orantı vardır ki bundan sebep haklı olmak tercihim değildir. Farzı misal ortada bir konu var ve sen haklısın lakin haklı olman bütünüyle mutluluğu sağlamıyorsa o anda hakkından vazgeçmek hem akıl kârı hem de mutsuzluğa sebep olan şeyi ortadan kaldırmaya yaradığından hakkından geçmek ve dengeyi kurmak en münasibidir buna benzemez çok sayıda örnek verebiliriz bu olaya sonuçta bazen haktan feragat etmek mutluğun anahtarıdır.

MUTLU OLMAK;

Haklılık mı mutluluk mu?
Haklılık mı mutluluk mu?

Zordur, meşakkatli bir yolculuktur sabır ve karşılıklı anlayış ister en önemli prensibi her şeyde olduğu gibi ALLAH CELLE CELALUHU için sevmekten geçer ve günümüz dünyasında bu kriter önemsenmediği için hatta hatta yok sayıldığı için dünya güzellikleri önde tutulduğundan dolayı mutluluk insanların arayıp bulamadığı şeylerden olmuştur. Mutlu olamayışın sebeplerinden bir tanesi daha vardır ki bunu da eklemeden geçemeyeceğim buda şükürsüzlüktür.

Şükür etmek elinde olan değerlerin kıymetini bilmek onlara sıkı sıkıya sarılmaktan geçer ve şükür etmek elindekinin kıymetini artırır elinde olan bir duygu yani sevgiyse şükürle mutlu olursun şükür ettiğin her saniye mutluluğun kapısını bir miskal daha aralamış olursun ki diğer vasıflarla birleştiğinde esas olan mutluluğa yani saadeti ebediye doğru bir yol tutmuş olursun yolun sonunda ise hakiki mutluluğu bulmuş olursun ELHAMDÜLLİLLAH.

Günün sonunda kişinin isteğine göre haklı olmak veya mutlu olmak göreceli olsa da çoğunluk hayatın her safhasında mutlu olmayı amaç edinir lakin mutlu olmanın gerekliliklerini çoğunu yerine getirmekten yüksünür netice olarakta mutlu olamamaktan şikayet eder şikayette ziyadesiyle mutsuzluğu ve karamsarlığı ortaya çıkarır.

Benim öngörümdür ki mutlu olmak için öncelikle haklı olmaktan vazgeçmek sonrasında şükür etmek ve en temelindeyse ALLAH CELLE CELALUHU için sevmek gelir bu şartları yerine getirdiğimiz taktirde mutluluğun gerçekleşmemesi için hiç bir sebep yoktur varsa bile bu öncelikle kendi eksikliklerimizden kaynaklanmıştır ki kendimize sormalıyız ben nerde yanlış yapıyorum ki mutluluk beni es geçiyor özeleştirimizi yapıp kendimize çeki düzen vermeliyiz. Rabbimiz hakkıyla mutlu olanlardan mutluluğu karşılıklı yaşayanlardan olmayı nasip etsin. VESSELAM

NOT: Şimdi sizinle etkileşim içine girmek istiyorum bunca yazdığım fikirden sonra siz hangi taraftasınız haklımı, mutlu mu olmak istiyorsunuz yada dediklerimin ne kadarına katılıyor ne kadarına katılmıyorsunuz yada daha değişik fikirlerinizi de benimle paylaşabilirsiniz bekliyorum selam ve dua ile …

GÜNÜN SÖZÜ

  • SABIR VE ŞÜKÜR MUTLULUK DENEN KAPININ ANAHTARIDIR.
  • SEVGİ YALNIZCA ALLAH CELLE CELALUHU İÇİN OLDUĞU VAKİT MUTLULUĞA ULAŞIR.
  • MUTLU OLMAK İSTİYORSAN HER ZAMAN HAKLI OLMAKTAN VAZGEÇMELİSİN.
  • SEVGİ YOLUNDA HER YOLDA OLDUĞU GİBİ MİSALİN BAŞKOMUTANIN HZ.MUHAMMED SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM OLSUN Kİ YOLUN DOĞRU MUTLULUĞUN DAİM OLSUN.
  • MUTLU OLMAK İSTİYORUZ ELHAMDÜLİLLAH*
  • Aynı menzile varmak muradımız bilirim bu hayatta mutlu olmak bize de nasip olacak tez zamanda
  • Yaratandan umduğumuz son nefeste imanla beraber mutluluk öte dünyada
  • Şükrümüz yarada dua ile isteriz yalnızca başımı her secdeye koyuşta dilimde duasın gönlümde hoş bir sada
  • Emek vermek gerek bundan sebep sevda yolunda elimizden gelen neyse yapar bırakırız gerisini yüce Mevla’ya deriz AMENNA VE SADDAKNA.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler