TRY - Türk Lirası
EUR
20,433
USD
18,805
GBP
23,299
CNY
2,772
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaÖne ÇıkanSarai Sierra'yı öldürene yeniden aynı ceza

Sarai Sierra’yı öldürene yeniden aynı ceza

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

ABD’li Sarai Sierra’yı öldüren ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Ziya Tasalı yeniden aynı cezayı aldı

Fotoğraf çekmek için geldiği İstanbul surlarında cesedi bulunan ABD’li Sarai Sierra’yı öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Ziya Tasalı’nın, “Nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs” ve “Hırsızlık” suçlarından toplam 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin karar Yargıtay’dan döndü. Yargıtay, avukatı olmadan ceza verilmiş olması nedeniyle Tasalı hakkındaki kararı usulden bozdu. Yeniden yargılanan Tasalı’ya yerel mahkeme bir kez daha aynı cezayı verdi. 

ABD’li Sarai Sierra’nın cesedi polisin güvenlik kameralarından günlerce süren takibi sonunda 2 Şubat 2013’te bulunmuştu. Genç kadının sanık Ziya Tasalı tarafından cinsel saldırıya uğradıktan sonra öldürüldüğü belirlenmişti. Sanık Tasalı, 24 Haziran 2014’te yargılandığı İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Sarai Sierra’yı “Kasten öldürmek” suçundan ömür boyu hapis cezasına, “Cinsel saldırı” ve “Hırsızlık” suçundan ise toplam 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 

CİNAYET SUÇUNDAN MÜEBBET HAPSİ ONANMIŞTI

Ziya Tasalı’nın “Kasten adam öldürmek” suçundan ömür boyu hapis cezası onanmıştı. Ancak “Nitelikli cinsel saldırı” ve “Hırsızlık” suçlarından verilen 8 yıl 4 aylık hapis cezası Yargıtay’da bozulmuştu. Yeniden yargılanmasına karar verilen sanık Ziya Tasalı, 21 Mart 2019’da bir kez daha hakim karşısına çıkmıştı. Yerel mahkeme, Tasalı’yı “Nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs” ve “Hırsızlık” suçlarından toplam 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Dosya yeniden Yargıtay’a gitti. Yargıtay, sanığın avukatı olmadan hüküm kurulması nedeniyle davayı usulden bozdu. 

İKİNCİ KEZ AYNI CEZAYI ALMIŞ OLDU

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen duruşmaya, tutuklu sanık Ziya Tasalı getirildi. Duruşmaya, şikayetçi Bexiada Jimenez’in avukatı ve Aile Bakanlığı avukatı katıldı. Şikayetçi avukatları, sanığın en üst sınırdan cezalandırılmasını talep ettiler. Sanık Ziya Tasalı da eski savunmalarını tekrar ettiğini söyleyerek takdiri mahkemeye bıraktığını belirtti. Mahkeme heyeti, sanık Ziya Tasalı’yı “Nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs” suçundan 7 yıl 6 ay hapis ve “Hırsızlık” suçundan 4  yıl 2 ay hapis cezası olmak üzere bir kez daha toplam 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler