31.2 C
Ankara
33 C
İstanbul
38 C
İzmir
Cumartesi, Temmuz 31, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatGaziantep'te Mağara Oyuncak Müzesine Dönüştürüldü

  Gaziantep’te Mağara Oyuncak Müzesine Dönüştürüldü

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Gaziantep Oyuncak Müzesinde El Yapımı 600 Oyuncak Sergileniyor

  Gaziantep’te, müzeye dönüştürülen mağarada 1700- 1990 yılları arasında üretilen el yapımı 600 oyuncak sergileniyor. Çocukların yanı sıra yetişkinlerin de nostaljik yolculuk yaptığı Oyuncakve Oyun ve Müzesi’ni ayda 10 bin kişi ziyaret ediyor.

  Gaziantepte magara oyuncak muzesine donusturuldu 1 - kültür ve sanat - haberton
  1700- 1990 Yılları Arasında Üretilen El Yapımı 600’E Yakın Oyuncak

  Kentin en eski mahallelerinden Bey Mahallesi’ndeki bir mağarada açılan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi yoğun ilgi görüyor. 2 katlı mağaradaki 8 farklı galeride 1700- 1990 yılları arasında üretilen el yapımı 600’e yakın oyuncak bulunuyor. Mağarada 24 ülkenin yöresel kıyafetlerini giyen çocuk maketleri ile Pinokyo, Mickey Mouse, Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Temel Reis, pelüş oyuncaklar, uçaklar, robotlar yer alıyor.

  Gaziantepte magara oyuncak muzesine donusturuldu 2 - kültür ve sanat - haberton
  Ziyaretçi Sayısının Artması Bekleniyor

  “Müzede 1700’lü Yıllara Ait Bir Tahta Tavşanımız Var”

  Oyun ve Oyuncak Müzesi Sorumlusu Aslıhan Yıkıcı, müzeye gelenlerin nostaljik yolculuk yaptığını belirterek, “Oyun ve Oyuncak Müzesi olarak ziyaretçi potansiyeli olan bir müzeyiz. Kontrollü normalleşmeyle birlikte ziyaretçi yoğunluğumuz tekrardan artış gösterdi. Pandemi döneminden önce aylık müzemizin 100 binin üzerinde ziyaretçisi oluyordu. Şu anda ise ayda 10 bin ziyaretçimiz geliyordu. Pandemi sürecinin ardından kontrollü normalleşme ile bu dönemde ziyaretçi sayımızın aylık 10 binin üzerine çıkacağını düşünüyoruz. Müzemizde 1700’lü yıllara ait Orta Asya’dan geldiği bilinen bir tahta tavşanımız var. Bunun dışında yine yüzyıllar öncesine ait oyuncaklarımız var. Çocukları ile müzeye gelen yetişkinler de çocukluklarında oynadıkları oyuncakları görerek nostalji yaşıyor. Müzemiz aslında önce yetişkinlerin sonra çocukların müzesi diyebiliriz” diye konuştu.

  Gaziantepte magara oyuncak muzesine donusturuldu 3 - kültür ve sanat - haberton
  Ziyaretçilere Nostalji Yaşattı

  “Biz Nostalji yaşadık Çocuklarımız Eğlendi”

  Şanlıurfa’dan gelip müzeyi dolaşan İbrahim Erol, çocukluğundaki oyuncakları görmenin kendisini mutlu ettiğini söyledi. Müzede çocukluk zamanından kalma oyuncakları görünce duygulandığını anlatan Erol, “Gaziantep’i gezmeye geldik. Oyuncak müzesi özellikle dikkatimizi çekti. Müzede çocukluk zamanlarımızdan kalma oyuncakları görünce çok mutlu olduk. Biz nostalji yaşadık, çocuklarımız eğlendi” dedi.

  Gaziantepte magara oyuncak muzesine donusturuldu 5 - kültür ve sanat - haberton
  Çok Eski Tarihten Kalma Oyuncaklar Müzede

  “Çocukluğumu Hatırladığım için Sürekli Buraya Geliyorum”

  Oyun ve Oyuncak Müzesi’ni çok beğendiğini ve her fırsatta ziyaret ettiğini belirten Şevval Polat ise, “Burada çok eski tarihlerden kalma oyuncaklar var. Pandemi sürecinin kontrollü normalleşmesiyle birlikte müze ziyaretlerine başladık. İlk durağımız da daha önce birçok kez ziyaret ettiğim Oyun ve Oyuncak Müzesi oldu. Her ziyaretimde çocukluğumu hatırladığım için sürekli buraya geliyorum” ifadelerini kullandı.

  Gaziantepte magara oyuncak muzesine donusturuldu 7 1 - kültür ve sanat - haberton
  Çocuklar Müzede Eğlenceli Dakikalar Yaşadı

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler