TRY - Türk Lirası
EUR
18,1731
USD
18,5565
GBP
20,6437
CNY
2,6077
13.3 C
Ankara
16.9 C
İstanbul
16 C
İzmir
3 Ekim 2022, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarEnginay Gültekin ile röportaj

Enginay Gültekin ile röportaj

Çağdaş Özgül
Çağdaş Özgülhttps://haberton.com/
Çağdaş Özgül, Mersin/Tarsus'da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Çağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Üniversite yıllarında, kurucusu olduğu kültür kulübüyle bir çok kültürel etkinliğin hazırlayıcısı oldu. Yazım dünyasına da bu etkinliklerdeki çalışmaları ile beraber başladı. 2021 yılından bu yana HaberTon.com bünyesinde görev yapmaktadır.

Haftanın Öne Çıkanları

Bu haftaki röportaj konuğumuz; başarılı oyuncu, seslendirme sanatçısı ve yönetmen Enginay Gültekin.

Netflix’te yayınlanan ‘Aşk 101’ ve ‘Pera Palas’ta Gece Yarısı’ projelerinde çalışma fırsatı bulan Enginay Gültekin sorularımıza tüm samimiyetiyle cevap verdi.

Oyunculuk serüveniniz nasıl başladı? 

Oyunculuk serüvenim lise yıllarında Bursa Devlet Tiyatrosu oyuncularıyla başladı. Okulda açılan tiyatro seçmelerine katılmamla birlikte. 

Oyunculuk çocukluk hayaliniz miydi? Yoksa izlediğiniz bir film veya hayran olduğunuz bir oyuncu gibi etkilerle mi bu yola girdiniz?

Çocukluk hayalim avukat olmaktı, ilkokula giderken sorduklarında cevabım buydu☺ Tiyatroyla aslında oldukça geç tanıştığım söylenebilir. İlk kez ortaokuldayken tiyatroya gitmiştim Ahmet Vefik Paşa sahnesine, büyülenmiş gibi çıktığımı hatırlıyorum. Hayran olmuştum gördüğüm her şeye. Işıklar, müzikler, kostümler, dekor, oyuncular…

Enginay gültekin ile röportaj
Enginay Gültekin ile Röportaj

Bir çok kaliteli yapım da yer aldınız? Proje seçerken kıstaslarınız nelerdir?

Teşekkürler. Menajerim Esra Akkoyunlu’yla yıllardır birlikte çalışıyoruz. Projeleri birlikte seçiyoruz. Beklentilerimiz ve beğenilerimiz benzer, bu benim hayatımı oldukça rahatlatıyor. Bazen oyunbaz tarafım bir rolü oynamak istiyor ama bir sebepten Esra uygun bulmuyorsa projeyi, oynamam. Yapım firması, yazar, yönetmen, çalışma koşulları ve oyuncu kadrosunun bilgisi önemli bizim için.

Ve tabii ki rol çok önemli. Kendime çok uzak bulduğum farklı bir rol geldiğinde çok heyecanlanırım mesela. Sahip olduğum ama kullanmadığım bir düşünceyi, dürtüyü, formu, motivasyonu çalıştırma fırsatıdır bu. O karakterin varlığından dünyaya bakmak çok öğretici ve eğlenceli bir yolculuk olabilir. Bu çok heyecan verici! 

Bu haftaki röportaj konuğumuz; başarılı oyuncu, seslendirme sanatçısı ve yönetmen enginay gültekin.
Bu haftaki röportaj konuğumuz; başarılı oyuncu, seslendirme sanatçısı ve yönetmen Enginay Gültekin.

Oyunculuğunuzun yanı sıra bir yönetmen ve seslendirme sanatçısısınız. Hangisi sizi bir sanatçı olarak tatmin ediyor diye sorsam seçim yapabilir misiniz? 

Ben düşünmeye, çalışmaya, seslendirme yapmaya, oynamaya, yönetmeye bayılıyorum şahsen. Hangi mecrada iş yaparsam yapayım, eğer elimden gelenin en iyisini yaptığımı biliyorsam, tatmine yakın bir yerlerdeyimdir. Bu anlamda bir seçim yapamam sanırım. Her koltuğun başka hediyeleri ve öğretileri var. Oyuncu olarak sahnede/setlerde görev aldıkça, aslında ne tür bir bütünün parçası olduğunu fark etmeye başlıyor insan ve yaptığı işe kafa yoran biriyse daha iyisinin nasıl olabileceği üzerine fikirler üretmeye başlıyor. Bu fikirlerin uygulanması için oturulacak en doğru koltukta, yönetmen koltuğu sanırım. Kişisel deneyimimden söyleyebilirim ki, yönetmenlik yapmak oyunculuğuma farklı bakış açıları getirerek çok katkı sağladı. 

Dijital içeriklerde yer alan diziler de rol aldınız? Platformlar dan çıkan işlerin TV’ye kıyasla daha kaliteli olduğuna inanıyor musunuz?

Dijital Platformları takip ediyorum ve çok ümitliyim, alternatif işler için yeni bir alan açtığını düşünüyorum sektöre. Ben Netflix’te yayınlanan ‘Aşk 101’ ve ‘Pera Palas’ta Gece Yarısı’ projelerinde çalışma fırsatı buldum. Çok da keyif aldım. 

‘Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın yönetmeni Emre Şahin’le yıllar önce ‘40’ filminde çalışmıştık tekrar birlikte çalışmak harikaydı. Kalite konusunu televizyonla kıyaslamak doğru olmayabilir. Dijital platformlarda yapılan işler sete çıkmadan önce proje olarak tamamlanmış oluyor genellikle. Hazırlık ve çekim takvimi açısından daha rahat çalışılıyor. Yani başı, sonu ve tüm yolculuğu belli olan bir senaryoyu kurmakla, her hafta bir film uzunluğunda devamını bilmediğiniz bir senaryoyu çalışmak aynı şey değil. Süreler ve sansür meseleleri, teknik imkanları, beklentileri, seyirci hedef kitlesi farklı mecralar.

Enginay2 - yazarlar - haberton

Yakın dönemde hangi projelerde sizi göreceğiz? Yeni projeleriniz var mı?

Galataperform’un yeni oyununun provalarındayız. ‘Kalanlar’ oyununu Itır Karabulut yazdı, Yeşim Özsoy yönetiyor. Suna Keskin, Nilay Erdönmez, Kübra Balcan ve Elif Ongan Tekçe ile oynayacağız. Bu birbirinden şahane kadınlarla birlikte olmaktan çok mutluyum. 15 ekim’de DasDas’ta prömiyer yapacağız. Bekleriz☺ Görüştüğümüz bir sinema filmi ve dizi var ancak şu anda söylemesem iyi olur. Umarım ilk fırsatta güzel projelerde karşılaşırız yeniden… 

Bu keyifli röportaj için çok teşekkürler. Yeni projelerinizde bolca başarılar diliyorum.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler