TRY - Türk Lirası
EUR
19,265
USD
18,641
GBP
22,288
CNY
2,603
30 Kasım 2022, Çarşamba
Ana SayfaYazarlarEngelli diyetisyenler kadro bekliyor

Engelli diyetisyenler kadro bekliyor

Melek İsot
Melek İsothttps://haberton.com/
Melek İsot, 1999 yılında İstanbul 'da doğdu. Kent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oluyor.

Haftanın Öne Çıkanları

Atama bekleyen biz engelli diyetisyenler özellikle Sağlık Bakanlığının alımları iyileştirmesini talep ediyoruz. Sesimizi duyurmak için pek çok yere başvurduk, başvuruyoruz ancak biz aynı cevapları duymaktan öte sorunumuza çözüm geliştirilmesini istiyoruz.

Bizler üniversite sınavında görece yüksek puanlar almış, zorlu lisans eğitimini tamamlamış, mesleğini icra noktasında gerekli yeterliliğe sahip alandaki tek meslek grubuyuz ve mesleğimizi hakkıyla yapabilmek istiyoruz.

Son yıllarda engelli diyetisyen kadroları malesef ihtiyacı ve talebi karşılayamamakta, kaç senedir alımlarımız yok denecek kadar az. 2016 EKPSS puanlarıyla en son diyetisyen alımı 2018 yılında yapılmasına rağmen 2022 yılında yapılan son atamada sadece 18 kişilik kontenjan açıldı ve bununda sadece 3’ü Sağlık Bakanlığınaydı. Alımın Sağlık Bakanlığı nezdinde bu kadar az olması bizleri mağdur etmiştir.

Ülkemizde ve dünyada pandemiyle birlikte çığ gibi büyüyen pek çok sağlık sorunu mevcut. Rakamların vahimliği ile ülkemizde en göze çarpan sağlık sorunu ise OBEZİTE. Dünya Sağlık Örgütü ve TBMM Obezite ile Mücadele Yöntemleri ve Önleme Komisyonu’nun yayınladıkları son raporlara göre Türkiye obezitede Avrupa birincisi. Dünya’da ise dördüncü sırada. Dünya Sağlık Örgütü bu vahim durumu tersine çevirmenin mümkün olduğunu, ancak sağlığa yatırım yapılması gerektiğini belirtmekte.

Engelli diyetisyenler kadro bekliyor
Engelli diyetisyenler kadro bekliyor

Bilindiği üzere beslenme programı oluşturmak sadece,  üniversitelerin “Beslenme ve Diyetetik” lisans programından mezun olarak “Diyetisyen” unvanını almış sağlık profesyonellerinin görevidir. Rakamların ortaya koyduğu üzere, ihtiyaç eskiye nazaran oldukça artmıştır ve tabi olarak diyetisyen istihdamının da arttırılması beklenmektedir. Ancak, özellikle biz engelli diyetisyenlerin atamalarına baktığımızda durum iç açıcı görülmemektedir. 2018-2022 yılları arasında engelli diyetisyenler için hiçbir kontenjanın açılmamış olması, 2022 yılının son engelli atamasında ise 18 adet engelli diyetisyen kadrosu açılması, fakat Sağlık Bakanlığı’nın sadece 3 kontenjan açması bizleri mağdur etmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda uygulanmış olan %3 engelli personel kotası bir şekilde doldurulmuş olsa da 3,5 yıl boyunca hiçbir atamada kontenjan verilmemiş olan engelli diyetisyenler, bu sürede bir umut beklemek zorunda kalmış, bazılarımız ise maddi zaruriyetler sebebiyle EKPSS’den aldığı yüksek puanlarla düz memuriyet tercih etmek zorunda kalmıştır. Oysa ülkemizdeki beslenme alışkanlıklarını doğru müdahalelerle iyileştirebilecek tek meslek grubu diyetisyenlerdir ve yeri Sağlık Bakanlığı’dır.

Cumhurbaşkanımızın söylemiş olduğu üzere, sözleşmeli pozisyonların da %3 oranında engellilere ayrılması ve asli bakanlığımız olan Sağlık Bakanlığı’nın biz engelli diyetisyenler için açtığı kontenjanları iyileştirmesi halinde, engelli diyetisyenlerin geçmiş yıllardaki mağduriyeti bir nebze olsun giderilecek olup, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirttiği üzere gün geçtikçe daha da kötüye giden obezitenin önlenmesine katkı sağlayacaktır. Bu hususta atama bekleyen biz ENGELLİ DİYETİSYENLER özellikle Sağlık Bakanlığının alımları iyileştirmesini talep ediyoruz. Sesimizi duyurmak için pek çok yere başvurduk, başvuruyoruz ancak biz aynı cevapları duymaktan öte sorunumuza çözüm geliştirilmesini istiyoruz.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler