TRY - Türk Lirası
EUR
17,4077
USD
16,7438
GBP
20,1623
CNY
2,4987
20.9 C
Ankara
26.6 C
İstanbul
33 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerEmine Erdoğan, çevre önerilerini dinledi

  Emine Erdoğan, çevre önerilerini dinledi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, kendisinin ve 28 çevre gönüllüsünün hikayelerinin yer aldığı ‘Dünya Ortak Evimiz’ kitabı yazarlarının çevre önerilerini dinledi.

  Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, 28 çevre gönüllüsünün bir araya gelerek kaleme aldığı ‘Dünya Ortak Evimiz’ kitabının tanıtımı, 1 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı. Tanıtım programının ardından Emine Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve eşi Şengül Kurum’un da katıldığı yemekte; çevreci yazarların hikayelerini ve çevre önerilerini dinledi. 

  Çevre Ajansı Yönetim Kurulu üyesi, çevre bilimci Nilgün Kıran Cılız, genç nesilde farkındalık yaratmanın, ikna edip çevre konusunda yanlarına çekmenin önemine işaret ederek, “Gençlere inanıyorum. İlerleyen günlerde yine gençlerle birlikte olursak, çok daha hızlı ilerleyeceğiz” dedi.

  Gençlere desteğin önemli olduğunu dile getiren Cılız, sıfır atık konusunda tüm üniversitelilere ulaşılması gerektiğinin altını çizdi.

  Emine erdogan cevre onerilerini dinledi 1 - yerel haberler - haberton
  Emine Erdoğan, çevre önerilerini dinledi

  ‘SIFIR ATIĞA KARDEŞ PROJE İSTİYORUZ’

  Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli de “Sıfır Atık Projesi’ne bir kardeş proje istiyoruz. Sıfır Atık Projesi, hepimizin destek verdiği, enerjimizi odakladığımız bir konuydu. Bunun içine suyu da alan, tarımı içeren bir proje. ‘Sağlıklı Toprak Hareketi’ olabilir, diye düşünüyorum” dedi.

  Suyun yüzde 78’inin tarımda kullanıldığına dikkat çeken Pasinli, bahsettiği hareketin içinde pestisit kullanımının azaltılması, doğadan destek alarak tarım yapma, ekolojik tarımın iyice yaygınlaşması için çeşitli mekanizmaların, teşviklerin devreye girmesi gibi konuların yer alabileceğini söyledi.

  Emine Erdoğan, Pasinli’nin önerisine, “İnşallah, hep birlikte oturup toplantı yapalım, bunları konuşalım. Teşekkür ediyorum” diyerek yanıt verdi.

  Emine erdogan cevre onerilerini dinledi 2 - yerel haberler - haberton
  Emine Erdoğan, kendisinin ve 28 çevre gönüllüsünün hikayelerinin yer aldığı ‘Dünya Ortak Evimiz’ kitabı yazarlarının çevre önerilerini dinledi.

  Amasya’dan gelen tohum girişimcisi Ayten Çöl de ekim sırasında yapılması gerekenlere ilişkin bilgi verdi. Çöl, sıfır atık konusunda sadece şehirlerde değil kırsalda özellikle çocukların bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti. 

  Emine Erdoğan ise Milli Eğitim Bakanlığı ile bunun çalışmasını yaptıklarını söyledi.

  ‘KUYUCUK GÖLÜ HAYATA TUTUNDU’

  Doğa koruma bilimcisi, Kars Kuzey Doğa Derneği Kurucu Başkanı Çağan Şekercioğlu, çok sayıda kuş türünün barındığı Kars’taki Kuyucuk Gölü’nü kurtarma hikayesini anlattı. Gölü besleyen derelere hayvancılıkla uğraşan kişilerce setler çekildiğini ve gölün beslenemediği için 2014’ten itibaren kurumaya başladığını belirten Şekercioğlu, 2,5 yıl önce 140 metreye kuyu kazarak geçici çözümle can suyu verdiklerini söyledi. Şekercioğlu, “Kuyu 2,5 yıldır çalışıyor, yılda yaklaşık 500 milyon litre su veriyoruz. 1 milyar litreyi geçti, göl hayata tutundu. Yaklaşık 12 gün önce son sayımı yaptım, 2 bin 144 kuş, 41 tür. İlkbahar için normal bir sayı” diye konuştu.

  Yemeğe katılan müzik grubu Samida da Gürcüce şarkı söyledi. Yemek sonunda Emine Erdoğan, ‘Dünya Ortak Evimiz’ kitabını imzalayarak konuklarına verdi, yazarlarla fotoğraf çektirdi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler