TRY - Türk Lirası
EUR
18,2625
USD
17,9603
GBP
21,6469
CNY
2,6457
20.6 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
24.1 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıÇölyak hastaları için ekilen karabuğday hasadı yapıldı

  Çölyak hastaları için ekilen karabuğday hasadı yapıldı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Mardin’in Artuklu ilçesinde, çölyak hastaları için ekilen karabuğdayın hasadı yapıldı. 10 dönümlük alanda deneme amaçlı ekimden 650 kilo verim alındı.

  Kentte açılacak üretim tesisinde karabuğdaydan yapılacak ürünlerden çölyak hastaları, ücretsiz faydalanacak. 

  Çölyak hastaları için Artuklu ilçesinde 10 dönümlük alana ekilen karabuğdaydan olumlu sonuç alındı. Normalde 90 günde yetişen karabuğdayın, Mardin ovasında 65 gün sonra hasadına başlandı. Ürünün kısa sürede hasat edilmesi, ikinci ve üçüncü ürün ekimi yapılmasına da imkan sağlarken, kentte açılacak üretim tesisinde de karabuğdaydan yapılacak ürünlerle çölyak hastalarının talebi ücretsiz karşılanacak. 

  Colyak hastalari icin ekilen karabugdayda hasat zamani 2310 dhaphoto2 - i̇ş dünyası - haberton
  Çölyak hastaları için ekilen karabuğday hasadı yapıldı

  Hasadı yapılan karabuğday arazisini inceleyen ve çiftçilerle bir araya gelen Vali Mahmut Demirtaş, kentte yaklaşık 1000 çölyak hastası olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  “Tabi bunların en büyük problemleri glutensiz ekmek bulamamalarıdır. Mardin’de ilk defa bir karabuğday ekimi yaptık ve bugün hasadını yaptık. 650 kilo civarında karabuğday aldık. Allah kısmet ederse bundan sonra bu ekimimiz de devam edecek. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi olarak bir fırın alacağız ve bu fırında karabuğdayı öğüttükten sonra karabuğday ekmeği yapacağız.

  Mardin’in artuklu ilçesinde, çölyak hastaları için ekilen karabuğdayın hasadı yapıldı. 10 dönümlük alanda deneme amaçlı ekimden 650 kilo verim alındı.
  Mardin’in Artuklu ilçesinde, çölyak hastaları için ekilen karabuğdayın hasadı yapıldı. 10 dönümlük alanda deneme amaçlı ekimden 650 kilo verim alındı.

  Glutensiz ekmek üretimi yapacağız ve bunu bizim memleketimizde bulunan çölyak hastası vatandaşlarımıza, özellikle maddi durumu iyi olmayanlara ücretsiz bir şekilde dağıtmayı düşünüyoruz. Tabi bu ilk denemeydi yani bir demoydu, inşallah yılda 2-3 defa rahat ürün alabilme imkanımız var. Aynı zamanda Orta Anadolu’da mesela bu karabuğday yaklaşık 90 günde yetişirken Mardin’de 60 günde yetişme imkanı oldu. Bu da buranın coğrafyasından kaynaklı. 1 yılda 2-3 tane ürün almayı düşünüyoruz. Bundan sonra çölyak hastalarımızın da bu problemlerini çözmüş olacağız.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler