TRY - Türk Lirası
EUR
18,2355
USD
17,9126
GBP
21,6250
CNY
2,6489
23.5 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.7 C
İzmir
7 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarGluten çölyak hassasiyeti

  Gluten çölyak hassasiyeti

  Ayşe Mengir
  Ayşe Mengirhttps://haberton.com/
  Ayşe Mengir, 1983 Rize doğumlu Evli 2 çocuk annesi.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Son yıllarda öğrendiğimiz ama yıllardır var olan bir hastalık çölyak. Genetik bir hastalık olarakta bilinen gluten çölyak hassasiyeti, eğer tedbir alınmazsa oldukça tehlikeli bir sonuca yol açabilir.

  Henüz tedavisi bulanamamış ve tek çaresi ömür boyu glutensiz bir diyet olan bu hastalık, genellikle doğuştan olur lakin pek azı erken teşhis edilir. İlerleyen yaşlarda daha çok kendini belli eden ve yaşam kalitesini düşüren bu hastalık için birçok özel gıda ürünleri olmakla beraber, zaman zaman bu ürünleri bulmakta sıkıntı yaşanıyor.

  Çölyak ile yaşamda devletin belirli yardımlarının olduğunu, ilçe kaymakamlıklarının da bu anlamda yardım ettiğini bir çok çölyak hastası bilmiyor. Doktorunuzdan çölyak hastası olduğunuza dair bir belge ile bu yardımlardan yararlanılabilir. Hem pahalı hemde bulunması zor olan özel gıdalara keşke daha rahat ulaşılabilse. Bir çok market ve lokanta bu hastalığın bilincinde bile değil ne yazık ki.

  Gluten çölyak hassasiyeti
  Gluten çölyak hassasiyeti

  Her şeyin bu kadar pahalı olduğu bu zamanda glutensiz ürünleri çok daha pahalıya bulmak mümkün. Hem maddi hem manevi insanı yoran bu hastalık konusunda insanlar daha çok bilinçlendirilmeli. Fırın, market lokantalarda glutensiz ürünleriniz varmı dendiğinde, içten içe “oda ne” diyen bakışlara maruz kalınmasın artık.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler