TRY - Türk Lirası
EUR
14,6060
USD
12,9010
GBP
17,1854
CNY
2,0245
13.3 C
Ankara
12.8 C
İstanbul
17.4 C
İzmir
30 Kasım 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıCoğrafi işaretli müşküle üzümünde ilk hasat

  Coğrafi işaretli müşküle üzümünde ilk hasat

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bursa’nın İznik ilçesinde coğrafi işaret tescilli müşküle üzümünün hasadına başlandı.

  İlçede 700 aile tarafından yetiştirilen ve yaklaşık 20 bin ton rekolte öngörülen üzümün toptan fiyatı, 3,5 ile 5 lira arasında değişiyor. İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta “Rekolte bu yıl bütün meyvelerimizde çok güzel. Fiyatlar ise bu yıl biraz düşük” dedi.

  İznik ilçesinin coğrafi tescilli müşküle üzümünde ilk hasat yapıldı. Dayanıklılığı, iri tanesi ve aromasıyla ünlenen üzümde bu yıl kalite ve rekolte, üreticiye umut oldu. Yılbaşına kadar sürecek hasatta özenle toplanan üzümler, Türkiye’nin dört bir yanındaki pazar ve marketlerdeki yerini alacak.

  Coğrafi işaretli müşküle üzümünde ilk hasat
  Coğrafi işaretli müşküle üzümünde ilk hasat

  ‘BİR ZİNCİR MARKET 800 TON ÜRÜN ALIYOR’

  İlk hasada katılan İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, 2 yıllık çabanın ardından coğrafi tescil sürecini tamamladıklarını söyledi. Bu üzümün İznik yöresine has bir lezzette olduğunu vurgulayan Usta, “Ulusal zincir marketler, coğrafi işaretli ürünlere ilgi gösteriyor. Bir zincir marketimiz şu anda İznik’te 800 ton müşküle üzümü alıyor. Gelecek yıla da üzüm bayramı etkinliği düzenleyeceğiz. Rekolte bu yıl bütün meyvelerimizde çok güzel. Fiyatlar ise bu yıl biraz düşük ancak önümüzdeki senelerde özellikle coğrafi tescilin de etkisiyle daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

  ’42 BİN TONLUK REKOLTENİN YARISI İZNİK’TEN’

  İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül de şunları söyledi:

  “Üzüm çeşitlerimiz oldukça fazla ama İznik ilçesinin Müşküle köyünden ismini alan çeşidimiz var. Bu çeşit, geç olgunlaşan ve hasat edilen bir ürün. Müşkülenin hasadı, diğer üzüm çeşitlerine göre 3-4 hafta daha geç başlıyor. Uzun süre dayanabilen bu üzümün hasadı 4 ay kadar sürecek. Dayanıklı, lezzetli, kendine has aroması olan bir üzüm. İlimizdeki 42 bin tonluk üzüm rekoltesinin yarısı, İznik ilçesinde yapılıyor. Bunun da yüzde 90’a yakını müşküle çeşididir. Bu üzümü çok önemsiyoruz.”

  TOPTAN SATIŞ FİYATI 5 TL’YE KADAR ÇIKIYOR

  Aygül, Bursa çiftçisinin daha çok kazanması için çalıştıklarını dile getirerek “Müşküle üzümünde hasat başladı, çiftçimiz için bereketli olsun. Bu ürün, Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor. Bu sezon ürün fiyatlarında biraz düşüklük var. Bunun da önüne geçmek için yeni alıcı bağlantıları kuracağız. Üzümde dönüm başına 2,5 ton ürün alınıyor. Toptan satış fiyatı 3,5 ile 5 arasında değişiyor” diye konuştu.

  Bursa'nın i̇znik ilçesinde coğrafi işaret tescilli müşküle üzümünün hasadına başlandı.
  Bursa’nın İznik ilçesinde coğrafi işaret tescilli müşküle üzümünün hasadına başlandı.

  ‘FİYATLAR GEÇEN YILA GÖRE DÜŞÜK’

  Üretici Recep Çetin ise müşkülenin en eski üzüm çeşitlerinden biri olduğunu söyledi. Sarı renkli ve iri taneli bu üzümün sofralara lezzet kattığını anlatan Çetin, “Yaklaşık 4 aylık hasat süresi var. Açık ve örtü altında 4 aya kadar bozulmadan hasat edilebilir. Lezzeti, rengi ve aromasından dolayı coğrafi işaret alındı. Bu durumdan gayet memnunuz. Verim ve kalite gayet güzel ancak fiyatlar geçen yıla göre biraz düşük. Türkiye’nin dört bir yanına üzümlerimizi gönderiyoruz. Bilinen ve sevilen bir çeşit, ilgi görüyoruz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler