TRY - Türk Lirası
EUR
17,4077
USD
16,7438
GBP
20,1623
CNY
2,4987
20.9 C
Ankara
26.6 C
İstanbul
33 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerÇavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı ile görüştü

  Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı ile görüştü

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Resmi temaslarda bulunmak üzere KKTC’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile bir araya geldi.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile ikili ve heyetler arası görüşme öncesi basın mensuplarına konuştu. Bakan Çavuşoğlu, “Bugün Ukrayna’da savaş var, gıda krizi var, savaşın etkilerini tüm dünyada görüyoruz. Girişimci ve insani dış politika çerçevesinde gerek Türkiye Cumhuriyeti’nin gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını savunmak için çalışıyoruz. Var olan sorunlara Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde girişimci diplomasimizle çözüm bulmaya çalışıyoruz.

  Tüm bu yoğunluk içinde tabi ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ve Kuzey Kıbrıs Türk halkını ihmal etmemiz mümkün değildir. Yeni hükümetin kurulmasından sonra bu ziyareti gerçekleştirmek istedik. Bugün sizlerin de söylediği gibi Sayın Cumhurbaşkanıyla, Sayın Başbakan ve koalisyonun içindeki siyasi partilerin genel başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştireceğiz” dedi.

  “MÜZAKERE SÜRECİYLE İLGİLİ TUTUMUMUZ BELLİDİR”

  Bakan Çavuşoğlu, müzakerelerle ilgili hem KKTC’nin hem de Türkiye’nin net bir pozisyonu olduğunun altını çizerek, “Müzakere süreciyle ilgili tutumumuz da bellidir. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres ile New York’ta da görüştük. Her platformda söylüyoruz. Bizim pozisyonumuz açık, net. Artık iki devletli bir çözüm olması gerekiyor ve iki egemen eşit devlet arasında, iki eşit taraf arasında müzakerelerin başlatılması gerekiyor.

  Cavusoglu kktc disisleri bakani ile gorustu 1 - dış haberler - haberton
  Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı ile görüştü

  Bu pozisyonumuzu hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak hem de Türkiye olarak her platformda anlatıyoruz. İlgi duyan ülkelere de anlatıyoruz sadece BM Genel Sekreterine değil, Avrupa Birliği’ne de gayet açık bir şekilde anlatıyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklı davasını uluslararası topluma anlatma konusunda birlikte çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

  “RUMLAR KIBRIS SORUNU 74’TE BAŞLAMIŞ GİBİ PROPAGANDA YAPIYOR”

  Kıbrıs sorununun 1955’lerde başladığını, ancak Rumların ve Yunanistan’ın bu sorunun 1974’te başladığına ilişkin propaganda yaptığını belirten Çavuşoğlu, “Kıbrıs sorununun sanki 74’te başlamış gibi Rum tarafının ve Yunanistan’ın bir propagandası var. Buna karşı, sorunun 1955’lerde başladığını ve 60 ve 60’tan sonra neler olduğunu anlatan tüm bu haklı davamızı her yerde vurguluyoruz, altını çiziyoruz. Dosyaları da veriyoruz. Ama onun dışında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası platformda görünürlüğünü ve statüsünü artırmak için de yoğun çaba sarf ediyoruz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler