TRY - Türk Lirası
EUR
20,382
USD
18,824
GBP
22,691
CNY
2,778
5 Şubat 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerYaşamBurdur'da ikinci bozayı sürprizi

Burdur’da ikinci bozayı sürprizi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İlk kez geçen yıl fotokapanla görüntülenen Burdur’da ikinci bozayı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Bölge Müdürlüğü ekiplerinin fotokapanıyla görüntülendi.

Türkiye’nin kuzey bölgelerinde daha çok görülen bozayı, Burdur’da geçen yıl Ekim ayında Bucak ilçesine bağlı Çamlık köyünde, halk arasında efsaneye dönüştü. Muzaffer Özdemir tarafından incir bahçesine kurulan fotokapanla Burdur yöresindeki ilk bozayı, kayıt altına alındı.

DKMP 6’ncı Bölge Müdürlüğü’nce Burdur’un başka ilçesinde de kırsal bölgede yine köylüler tarafından bozayı görüldüğü yönündeki ihbarlar üzerine yapılan incelemelerde, ayak izlerine rastlanılınca 2021’de fotokapan kurularak takibe başlandı. Önceki gün fotokapan görüntülerindeki incelemeyle sürpriz yaşandı. Dişi bozayıya ait 20 saniyelik görüntü elde edildi.

Burdurda ikinci bozayi surprizi 1 - yaşam - haberton
Burdur’da ikinci bozayı sürprizi

BURDUR’DAKİ İKİNCİ KAYIT

DKMP 6’ncı Bölge Müdürlüğü Bölge Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Tamer Yılmaz, daha önce vatandaş fotokapanıyla ilk kez görüntülenen bozayıdan sonra ikinci bozayı görüntüsünün başka ilçede fotokapana yansıdığını söyledi. Bozayıya zarar verilmemesi için ilçeyi açıklamayan Yılmaz, “Bölgedeki vatandaşlardan görüldüğüne yönelik bilgiler geliyordu. Ayak izleri ve benzeri izler de görmüştük ve fotokapan çalışması başlattık. Nitekim dişi bir birey görüntülendi” dedi.

KORUMA ALTINDA

Bozayıların bölgede üreme ihtimalinin olası olduğunu dile getiren Yılmaz, “Ayıların bu bölgeyi yaşam alanı olarak güvenli buldukları görülüyor. Alanlarına girilmediği ve yavrularına zarar verilmediği sürece insan açısından tehdit oluşturmuyor dolayısıyla korunması gerekir ve zaten koruma altında bir tür” diye konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler