30.1 C
Ankara
29.2 C
İstanbul
35 C
İzmir
Çarşamba, Ağustos 4, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerBakan Çavuşoğlu Ersin Tatar ile görüştü

  Bakan Çavuşoğlu Ersin Tatar ile görüştü

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Resmi ziyaret kapsamında KKTC’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ersin Tatar ile birlikte heyetler arası görüşmelere katıldı.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu KKTC’de Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü. Bakan Çavuşoğlu Ersin Tatar ile birlikte heyetler arası görüşmelere katıldı.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Rum tarafının çözüme yönelik hareket etmediğini ifade ederek, “Olmayacak duaya amin demeye çalışıyorlar” dedi.

  “Rum Tarafı Olmayacak Duaya Amin Demeye Çalışıyor”

  Bakan Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Kıbrıs meselesinde Rum tarafını ve uluslararası toplumu bu fırsatı iyi değerlendirmeye davet ederek, “Adada iki ayrı eşit ve egemen halk ile onların sahip olduğu iki ayrı devlet vardır. Tanınsa da tanınmasa da sevilse de sevilmese de bu bir gerçektir. Sahadaki gerçeklikten kopuk çözüm ve bu arayışlar masada netice vermemiştir. Bunu gördük, yaşadık” dedi.

  Bakan Çavuşoğlu, “Cenevre’de bir kez daha şuna tanık olduk; Rum tarafı hala Crans-Montana’da bıraktığımız yerde. Hatta bazı temel parametreleri de sorguladılar. Yani olmayacak duaya amin demeye çalışıyorlar. Temmuz 2017’de siyasi eşitliği kabul etmiyorum diyen Anastasiadis masadan kalktı, şimdi de Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğini reddediyor. Kıbrıs Türk halkını azınlık olarak gören bu zihniyeti artık biz de yok sayıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Bakan cavusoglu ersin tatar ile gorustu - dış haberler, kıbrıs haberleri - haberton
  Bakan Çavuşoğlu Ersin Tatar Ile Görüştü

  “Adada Kalıcı Çözüm Bu Öneri Çerçevesinde Mümkün Olabilir”

  Cenevre’de düzenlenen toplantıda bir dönemin kapandığını, yeni bir dönemin ise başladığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Cenevre’de sizler de yakından takip ettiniz, Kıbrıs meselesinde bir dönüm noktası oldu. Artık bir dönem kapandı, yeni bir dönem başlamış oldu. Kıbrıs Türk tarafı Cenevre’de yeni, gerçekçi ve sonuç odaklı bir öneri gündeme getirdi. 1960’da kazandığı egemen eşitliğin ve eşit statünün tescil edilmesini talep etti. Müzakerelerin ancak bundan sonra başlayabileceğini de gerek BM’ye gerekse tüm dünyaya ilan etmiş oldu. Adada kalıcı çözüm bu öneri çerçevesinde mümkün olabilir” dedi.

  “Siyasetimiz Türkiye Cumhuriyeti’yle Yüzde Yüz Mutabakat ve Uyum İçerisinde”

  KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye ve KKTC’nin yüzde yüz uyum içinde hareket ettiğini ifade ederek, “Siyasetimiz Türkiye Cumhuriyeti’yle yüzde yüz mutabakat ve uyum içerisinde. İki devletliyi savunurken esas itibarıyla, benim niyetim ve amacım, halkımdan da aldığım destekle Kıbrıs Türk halkının var olan egemenliğinin kabul görmesidir.

  Türkiye garantör ülkedir, tarihten gelen hakları vardır. Aynı zamanda bizim anavatanımızdır, aynı zamanda da bu bölgenin en güçlü, en büyük ülkesidir. Bizler, Türkiye ile büyük bir uyum içerisinde bu görüşme sürecini yönetirken, elbette birbirimizle sürekli olarak istişare içerisinde aynı değerleri, aynı anlayışları temsil etmek suretiyle daha güçlü bir görünüm ve haliyle daha fazla ciddiye alınan bir taraf olarak kendimizi gösterdik” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler