31.8 C
Ankara
33 C
İstanbul
41.7 C
İzmir
Cumartesi, Temmuz 31, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne Çıkanİstanbul Sözleşmesi yaşatır

  İstanbul Sözleşmesi yaşatır

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Ankara Barosu üyesi avukatlar, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösterdi, İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Biz de İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatacağız denildi.

  Ankara Barosu‘na üye bir grup kadın avukat, adliye koridorlarında toplanarak, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösterdi. Adliye koridorlarında “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganı atan grup, dağıttıkları bildiri ile avukatları adliye önünde yapılacak basın açıklamasına çağırdı.

  ‘SÖZLEŞMEDEN ÇIKILMASI ANAYASAYA AYKIRIDIR’

  Avukatlar daha sonra adliye önünde toplandı. Baro Başkanı Erinç Sağkan, uluslararası anlaşmaların kanun hükmünde olduğunu belirterek, “Hatta hak ve özgürlükleri düzenleyen anlaşmalar kanunun da üzerinde değer taşımaktadır. Cumhurbaşkanlığı kararı ile bu sözleşmeden çıkılmasının, Anayasa’ya aykırı olduğu ortadayken, Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması talebiyle açtığımız davanın reddi yönünde verilen karar maalesef bir hukuk devleti olmaktan ne kadar uzaklaştığımızın ilanıdır. İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Biz de İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatacağız; vazgeçmeyeceğiz” dedi.

  İstanbul sözleşmesi yaşatır
  İstanbul Sözleşmesi yaşatır

  Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Burcu Mine Gargın da, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararında ısrar etmenin kadına yönelik şiddetle mücadeleyi zayıflatmak ve potansiyel suçluları cesaretlendirmek anlamına geldiğini söyledi. Gargın, “Herkes bilmelidir ki, ülkemiz için ortadan kaldırılmaya çalışılan İstanbul Sözleşmesi, sözü ve ruhuyla hepimizin içine çoktan işlemiştir, attığımız her adımda, vereceğimiz her mücadelede yaşayacaktır” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler