TRY - Türk Lirası
EUR
17,5307
USD
16,8011
GBP
20,3555
CNY
2,5076
17.3 C
Ankara
21.7 C
İstanbul
25 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerArktik Konseyi'ne Rusya olmadan devam edecekler

  Arktik Konseyi’ne Rusya olmadan devam edecekler

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kuzey Kutbu bölgesinde toprağı bulunan 8 ülkenin katılımıyla 1996’da oluşturulan Arktik Konseyi’nin Rusya haricindeki diğer ülkeleri, konseye Rusya olmadan devam etme kararı aldı. Rusya’nın Kanada Büyükelçiliği, Kuzey Kutbu’nun haritasını paylaşarak “Rusya’sız Arktik Konseyi olmaz” mesajını paylaştı.

  Kuzey Kutbu Devletleri ile yerli halkları ve çevre konularını ele alan konseyin7 ülkesi, 3 Mart tarihinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline sebebiyle konseye katılımlarına ara verdiklerini duyurmuşlardı. Kanada, Finlandiya, İzlanda, Danimarka Krallığı, Norveç, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşan 7 ülke, dün Kanada’nın Ottawa kentinde bir araya gelerek toplantı yaptı.

  RUSYA’YI İÇERMEYEN PROJELERLE DEVAM EDECEĞİZ

  Toplantı sonunda ortak açıklama yapan Arktik 7’lisi, “3 Mart’tan bu yana, bu ülkelerden temsilciler, Arktik Konseyi’nin çalışmalarının yeniden başlamasına izin verecek yöntemleri inceledi. Konseyin çevresel işbirliği için kalıcı değerine ikna olduk, bu foruma ve önemli çalışmasına desteğimizi yineliyoruz. Rusya Federasyonu’nun katılımını içermeyen projeler üzerinde konseydeki çalışmalarımızın sınırlı bir şekilde yeniden başlatılmasını amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

  HARİTALI CEVAP: RUSYA’SIZ OLMAZ

  Konseye 2021 ila 2023 arasında Başkanlık yapan Rusya’nın Kanada Büyükelçiliği, ortak açıklama sonrası Kuzey Kutbu’nun bir haritasını paylaşarak “Rusya’sız Arktik Konseyi olmaz” ifadelerini kullandı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler