TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
21.1 C
Ankara
22.6 C
İstanbul
29 C
İzmir
3 Temmuz 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriAğrı kesiciler hipertansiyon riskini artırıyor

  Ağrı kesiciler hipertansiyon riskini artırıyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ülkemizde her 3 kişiden 1’inde görülen hipertansiyon, inme, kalp krizi, kalp yetmezliği, kalp ritim  bozukluğu, periferik damar  hastalığı, aort yırtılması ve böbrek yetmezliği gibi hedef organ  hasarı oluşturabiliyor. 

  Hipertansiyonun yıllarca hiçbir belirti vermeden gizlenebileceğini belirten Türkiye İş Bankası grup şirketleri arasında yer alan Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kadir Polat, yüksek tansiyonun önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını vurgulayarak, alınabilecek önlemleri anlattı.

  Dünyada en önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan hipertansiyon, ülkemizde her 3 kişiden 1 kişide görülüyor. Hastalığın büyük kısmı orta yaş grubunda görülürken, 30 yaş altında görülme oranı ise %12 olarak belirtiliyor. Kadınlarda erkeklere oranla daha az rastlanılan hipertansiyon yıllarca hiç belirti vermeden gizlenebiliyor ve inme, kalp  krizi,  kalp  yetmezliği, kalp ritim  bozukluğu, periferik  damar  hastalığı, aort  genişlemesi ile yırtılması  ve  böbrek  yetmezliği  gibi  hedef  organ  hasarı  oluşturabiliyor.

  BU BELİRTİLER HİPERTANSİYONA İŞARET EDEBİLİR

  Hipertansiyonun sinsi bir hastalık olduğundan fark edilemeyebileceğini belirten Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kadir Polat, “Baş ağrısı, ense ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, görmede bozukluk, göğüs ağrısı, kulaklarda çınlama, bacaklarda şişlik en sık görülen hipertansiyon belirtileridir.

  Ancak hastaların bir kısmında yüksek  kan  basıncına  rağmen belirtiler  görülmeyebilir. Hipertansiyonun %85-95’i nedeni  belli  olmayan  tansiyon  olarak  sınıflandırılır. %5-15’i ise bir nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenin ortadan kaldırılmasıyla tansiyon hastalığı tedavi edilir. Tiroid hastalıkları, böbrek üstü bezinden hormon salgılayan iyi huylu tümörler, böbreğe giden damardaki  daralma  ve  aort  damarındaki doğumsal  daralma (koarktasyon) en sık görülen sekonder hipertansiyon nedenleridir” dedi.

  Agri kesiciler hipertansiyon riskini artiriyor 1 - sağlık haberleri - haberton
  Ağrı kesiciler hipertansiyon riskini artırıyor

  DOĞUM KONTROL HAPLARI VE AĞRI KESİCİLER HİPERTANSİYONA NEDEN OLABİLİR

  Anne, baba veya kardeşlerinde hipertansiyon bulunan kişilerde hastalığın gelişme riskinin daha yüksek olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Kadir Polat, hastalığa sebep olan başlıca etkenler hakkında bilgiler verdi; “Genetik faktörler, obezite, stres, hareketsiz yaşam tarzı, sigara ve haftada 4-5 kadehten fazla alkol tüketimi hipertansiyona sebep olaiblir.

  Bel çevresinin kadınlarda 88 cm’nin, erkeklerde ise 102 cm’nin üzerinde olması hipertansiyon gelişimi açısından risk oluşturur. Vücut kitle endeksinin 25kg/m2’nin altında olması hastalığa karşı koruma sağlarken, bu oranın üstünde olan kişilerde hipertansiyon riski de artış gösterir. Tüm bunların dışında doğum kontrol hapları ve ağrı kesiciler vücuttaki kan basıncını yükselterek hipertansiyona neden olabilir.”

  EVDEKİ ÖLÇÜMLER KAN BASINCINI DAHA İYİ YANSITIYOR

  Uzm. Dr. Kadir Polat, kan basıncının ölçülerek, hipertansiyon hastası olup olunmadığının anlaşılabileceğine dikkat çekerek: “Bu ölçümün uygun şart ve ortamda yapılması gerekiyor. Özellikle son yarım saat içinde kahve, çay, sigara içmemiş olmak, on dakika oturur şekilde dinlenmiş olmak gerekiyor. Bununla  birlikte  çalışmalar,  ofis  dışı  ambulatuvar  kan  basıncı  ölçümü  veya  evdeki  ölçümlerin  ofis  ölçümlerine  göre  hedef  organ  hasarı  ve  kardiyavasküler  hastalık  riskiyle  daha  kuvvetli  ilişki  olduğunu  göstermektedir.

  Ofis  ölçümlerinde  strese  bağlı  olarak  beyaz  önlük  hipertansiyonu  görülebilmektedir. Bu  nedenle  evdeki  ölçümler  günlük  yaşamdaki  kan  basıncını  daha  iyi  yansıtması  ve  çok sayıda  ölçüm  alınması  nedeniyle  daha  anlamlıdır. Bazı  hastalarda da  kan  basıncı  evde  yüksek  hastane  ölçümünde  normal  çıkabilmekte, bu da  maskeli  hipertansiyon  olarak  tanımlanmaktadır” dedi.

  10 MADDEDE HİPERTANSİYONDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

  Hipertansiyona karşı yaşam tarzı değişikliğinin, tedavinin ve korunmanın temelini oluşturduğunu belirten Uzm. Dr. Kadir Polat, hipertansiyondan korunmak için yapılması gerekenleri açıkladı:

  • Kan basıncı takibinin yapılması
  • Sigaranın bırakılması
  • Alkol tüketiminin hafta en fazla dört kadeh ile sınırlandırılması
  • Günlük tuz tüketiminin azaltılması
  • Düzenli fiziksel egzersiz yapılması
  • Haftada 5 gün tempolu yürüyüş yapılması
  • Aerobik egzersizlerin yapılması (yüzme, bisiklete binme vb.)
  • Kilonun kontrol edilmesi
  • Stresle mücadele edilmesi
  • Düzenli doktor kontrolü

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler