TRY - Türk Lirası
EUR
16,8485
USD
15,9350
GBP
19,9107
CNY
2,3808
13.5 C
Ankara
16.6 C
İstanbul
20.7 C
İzmir
23 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriTabletle yemek yemek çocuklarda obezite nedeni

  Tabletle yemek yemek çocuklarda obezite nedeni

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, beslenme konusunda ailelere uyarılarda bulunarak, “Çocuklarda Tabletle yemek yemek obeziteye neden olabiliyor” dedi.  

  Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, “15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü” nedeniyle dikkat edilmesi gereken konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Günün önemine değinen Yılmaz, “Büyümenin izlenmesi dinamik bir süreç olup, çocuk doktorlarının olmazsa olmazıdır. Özellikle de çocuklarda herhangi bir problem olduğunda önceden teşhis koyabilmek ve farkına varabilmek için büyümenin, ağırlık ve boy uzaması değerlerinin düzenli olarak ölçülüp değerlendirilmesi gerekir.

  Büyüme, hücrelerin büyüklük ve sayı olarak artışının vücudumuzda hacim ve kütle kazanmasıdır. Gelişme ise, hücrelerin ve dokuların işlevsellik kazanması ile mental, motor fonksiyon olarak dil gelişimi ve sosyal bilgiler artışıdır. Büyümenin takibi de çocukların fonksiyonları hakkında bize bilgi verir. Özellikle biz yeni doğan döneminden 18 yaş sonuna kadar çocukları belli aralıklarla takip ederiz” diye konuştu.

  ‘BÜYÜME EĞRİLERİNE GÖRE TAKİP YAPMAKTA FAYDA VAR’

  Tabletle yemek yemek cocuklarda obezite nedeni 1 - sağlık haberleri - haberton
  Tabletle yemek yemek çocuklarda obezite nedeni

  Çocuklarda büyümeyi değerlendirirken dikkat ettikleri konulara değinen Yılmaz, “Burada en kolay yöntem ağırlık ve boy takibidir. Bunları da büyüme eğrilerine göre takip edebiliriz. Büyüme eğrileri de şudur: Doğumundan 18 yaşına kadar aynı cinsiyet ve ırktaki sağlıklı çocukların ölçümleri yapılarak bir tablo oluşturulur. Bu tabloya göre çocukların büyümesini takip ederiz.

  Eğer ağırlık ve boy artışı bu tabloya göre ilerlemezse, biz çocuklarda herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı ile ilgili testler yapmaya başlarız. Ağırlık artışında ve boy uzamasında kronik azalmalar varsa, çocuğun bu durumu kronikleşirse belli bir süre sonra boy uzaması durur ve çocuk ailesinin genetik boy uzunluğunu yakalayamaz. Bu yüzden de büyüme eğrilerine göre takip yapmakta fayda var ” ifadelerini kullandı.

  ‘İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ’

  Beslenme konusunda ilk 2 yaşın çok önemli olduğunu söyleyen Dr. Yılmaz, “Sağlıklı beslenme anne karnından başlayarak bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Annenin hamilelik ve emzirme döneminde bol sebze, meyve yemesi ve proteinden zengin beslenmesi gerekir. Bu sayede anne sütü de içerik açısından çok daha sağlıklı olacaktır. Özellikle çocukların iyi bir ağırlığa sahip olması, annenin beslenmesi ile başlar. Bebeklerin mümkünse ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesi bizim için çok değerlidir.

  Tabletle yemek yemek cocuklarda obezite nedeni 2 - sağlık haberleri - haberton
  Tabletle yemek yemek çocuklarda obezite nedeni

  İlk 6 ayda anne sütü olması çok önemli olmakla birlikte doğduğu günden itibaren D vitaminine, 4. aydan itibaren de demir ilacına başlamak çocuğun hem sağlık hem bağışıklık hem zeka gelişimi açısından çok önemli. Çocuk 1 yaşına girdiğinde kendi başına yemek yiyebilmelidir. Kendi eliyle yemesi, nörolojik gelişimi ve küçük motor hareketlerinin hızlı gelişebilmesi için önem arz eder ” şeklinde konuştu.

  ‘ÇOCUKLARI BESLENME KONUSUNDA ZORLAMAMALIYIZ’

  Ailelere uyarılarda bulunan Yılmaz, “Çocuklar yemek yeme konusunda sürekli cesaretlendirilmeli ve asla zorlanılmamalıdır. Önce sevdiği yiyecekler verilmeli, sevmediği yiyecekler ise onlara faydaları anlatılarak yavaş yavaş tattırılmalıdır. Öğünler belli miktarlarda olmalı. Ne çok fazla ne de çok az olup çocuğun doyma kapasitesini aşmamalı ya da çocuk aç kalmamalıdır. Ebeveynlerin en sık yaptığı hatalardan biri ise, çocukların tabletle ya da ekranla yemek yedirmeleri. Bu durum ileriki dönemlerde hem çocuklara ekran bağımlılığı yapabilir hem de obeziteye neden olabilir. Tablet yemek yemek alışkanlığından bu nedenle mutlaka uzak durulması gerekir” dedi.

   ‘PSİKOLOJİSİ İYİ OLMAYAN ÇOCUKLARDA BOY KISALIĞI GÖRÜLEBİLİR”

  Psikolojisi bozuk olan çocuklarda boy kısalığı görüldüğünü kaydeden Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Psikolojik olarak geride olan çocuklar ile duygusal ya da farklı türlü istismara uğramış çocuklarda boy kısalığı görülebilir. Onlar önceden fark edilip mutlaka psikolojik destek, vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır. Psikolojik destek ile çocuk mutlu bir çocuk haline getirilip, yaşadığı olumsuzluklar engellenmelidir.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler