TRY - Türk Lirası
EUR
14,6060
USD
12,9010
GBP
17,1854
CNY
2,0245
13.3 C
Ankara
12.8 C
İstanbul
17.4 C
İzmir
30 Kasım 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarZayıf bağlantı

  Zayıf bağlantı

  Avatar of mine meriç
  Mine Meriçhttps://haberton.com/
  Mine Meriç, 1999 yılı Edirne doğumlu. Tekirdağ'da yaşıyor. Akdeniz Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunu. Tarihe, Irklara, Mitolojiye, Astrolojiye, Gökyüzüne meraklı. En büyük tutkusu yazı yazmak, ilkokul yıllarından beri şiir, kompozisyon, hikayeler gibi türleri yazmayı seviyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Hani televizyon izlerken sinyal kesilir bağlantı zayıf bağlantı yazısı ekrana çıkar, ebeveynlerinde çocuklarıyla bağlantısı öyle.

  Evin içinde çocuk sesleri var ama görüntüleri yok. Aile içi iletişim zayıf ama dizilerle, filmlerle bağları çok kuvvetli.

  Çocuklar yaşlarına uygun olmayan içerikleri izlerken ebeveynlerin haberi bile yok. Çocuklar daha doğruyu yanlışı ayırt edemezken şiddet içerikli oyunlar ya da filmler izledikçe beyinleri bunları kaydediyor. Ve tüm hayatını etkilemeye başlıyor. İzlediklerine o kadar bağlılar ki hayatlarına adapte ediyorlar.

  Sadece kurmaca olduğunu kavrayamayıp oyun halinde benimsiyorlar. Daha önceleri mafyatik dizilerle kabadayıcılık taslayan çocuklar görmüştük. Şu ara en popüler olan Squid Game dizisi 18 yaş üzeri ibaresi olmasına rağmen ilk ve orta okul çocuklarının dilinde. Sosyal medya diziyi izlemeyene bile her detayını gösterirken, youtuberların da dizinin oyunlarını oynamasıyla küçük yaştaki çocukların görmemesi neredeyse imkansız hale geliyor. Teknoloji çağında bunları görmemek mümkün değil.

  Zayıf bağlantı
  Zayıf bağlantı

  Ebeveyn rehberliği işte bu yüzden önemli. Çocuğun ne yaptığı ne ettiği hep incelenmeli takip edilmeli. Çocuklar internetin zararlarına da yararlarına da açıklar. Kullanmayı öğretmek ebeveynlerin elinde. Yoksa daha çok görürüz kırmızı ışık yeşil ışık oynayan çocukları, oyundan eleneni dövenleri, elinde bıçakla birbirini yaralayanları, silahçılık oynarken gerçek silahla birbirini öldürenleri… Örnekler arttırılabilir bunlar olan şeyler. Haberlerde görüyoruz etrafımızda yaşanıyor.

  Dur demek çocuk yetiştirirken bizim elimizde. Yaşına uygun içeriklerle, ebeveyn kontrolünde, önceden izleyip denetleyerek düzen sağlanabilir. Bu çağda sadece şifre koymakla engelleyemeyiz. Çocukların teknolojiyle arası büyüklerinden daha iyi olduğu bir gerçek. Bu bağlamda şifrelere ihtiyaç duymadan da bu tür içeriklere ulaşmak çok zor değil. Yapılması gereken gizlemek değil doğruyu öğretmektir. Neden izlememesi gerektiği, yaş sınırının neden var olduğu gibi bilgilendirmelerle kopmasın. Bağlantımız zayıflamasın ki hep birbirimize destek olalım, aile olalım.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler