TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
14.2 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
2 Ekim 2022, Pazar
Ana SayfaYazarlar'Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar'

‘Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar’

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Hep merak etmişimdir kına gecelerin de söylenen bir türkü vardır. ‘Neden “Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar. Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler. Annesinin bir tanesini hor görmesinler” deriz?

Bazı olaylar acılar seslere notalara dökülür insanın bağrında kalır kalp acır notayı duyunca tüm gözlerden yaşlar akar. İnsanoğlu duygularıyla bir bütündür bazen hasret o kadar ağır bir duygudur ki taşıyamazsın özlem için de ağırlaşmış aradığı o kişiyi görmek istersin adına kader derler özlem derler ama sen sadece özlersin.

Hep merak etmişimdir kına gecelerin de söylenen bir türkü vardır. Neden “Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar. Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler. Annesinin bir tanesini hor görmesinler.” Yıllar önce Tekirdağ ili Malkara ilçesin de Zeynep isimli genç güzel bir kız varmış . Zeynep düğünde bir genci beğenir henüz on altısındadır duyguları karşılık bulur ve genç ilk fırsatta dünürcü gönderir. Evlenirler ancak evlendiği aile üç gün , üç gece mesafededir. İlk zamanlar mutlu olan Zeynep sonradan hasret çekmeye başlar annesini çok özler ama eşi bunu önemsemez. Zeynep’e de kötü davranmaya başlamıştır. 7 yıl geçmiştir Zeynep özlemden yataklara düşer. Aile sonunda Zeynep’in ailesine haber verir aile gelir kızcağız çok hastadır ve dilinden bu şarkının sözleri dökülür kısa bir süre sonra da ölür.

Yuksek yuksek tepelere ev kurmasinlar 1 - yazarlar - haberton
‘yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar’

Bu şarkı yıllar geçse de özlemin hasretin şarkısı olur. Evlenecek kızlar bir gece öncesi kına gecesi yaparlar bu gece de bu şarkıyı söylerler .Baba evinden gelin gidecek kız hasretini gitmeden belli eder hasret özlem yeni Zeynep’ler gitmesin diye belki de bu türkü bu geceye ait olmuştur.

Evlilik sosyal bir kurumdur. Yeni bir yola çıkacak kadın ve erkeğin girdikleri bu süreçte mutlu olması ailelerin gençlerin yanında olması paylaşacakları mutluluğu artırır. Ben bu dönemleri sevmiyorum. Gençlerin evlendiklerin de saygı adet gelenek ve görenek için yaşadığı mesafeli hayatları büyüklerin tekelin de olan kararları başkalarının verdiği bir hayatta yaşamak istemiyorum insan seviyorsa evlenir bir yola çıkar zorluğu ve kolaylığı iki kişinin omuzlarındadır. Yetiştirdiğiniz çocuklar geleceğin yetişkinleri olacak anne ve baba olarak görevleriniz ağır unutmayınız her çocuk aileyi yansıtır sevgiyle kalın…

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler