TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
14.2 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
2 Ekim 2022, Pazar
Ana SayfaYazarlarYolun bundan sonrasına keşkelerle mi devam edeceğiz?

Yolun bundan sonrasına keşkelerle mi devam edeceğiz?

Ela Danış
Ela Danışhttps://haberton.com/
Ela Danış, 1987 İzmir doğumlu, bugüne kadar kazanmış olduğu tüm bilgi ve becerileri başkalarına aktarmayı hedefleyen ve bu hedefler doğrultusunda ilerleyen birisi.

Haftanın Öne Çıkanları

Sürekli hayatımızda bir “keşke” olsa ne olurdu? Keşke elimden gelse, keşke seni sevebilsem, keşke zamanı geri alabilsem, keşke gitmeseydi, keşke tanımasaydım seni.. Peki bu kelimeyi niçin kullanıyoruz?

Yaptığımız veya yapamadığımız davranışlarımızdan utanç duyduğumuzda mi? Pişman olduğumuzda mi? Özlem duyduğumuz da mi? Yoksa yolun bundan sonrasına keşkelerle mi devam edeceğiz?

Niçin başkasının annesine veya herhangi bir x kişisine sen benim annem olsan, babam olsan, sevgilim olsan diyoruz. Annenizin yapamadığını x kişisi yaptığı için mi yoksa sizin yanlışlarınız ona doğru gelip sizi desteklediği için mi? Sizde; başkasının annenize dediği gibi başkasının annesine keşke sende benim annem olsan diyor musunuz?

Bizi kimler kıskanır. Bizi kim suçlar veyahut bizi hayatın keşkelerine kimler götürür. Sadece erkek arkadaşınız, kocanız veya arkadaşınız mi? Siz kimi kıskanıyorsunuz suçluyorsunuz yada keşkelerin içine atıyorsunuz. Eşinizi, öğretmeninizi veya ablanızı mi? Ona araba alındı, bana niye alınmadı. Onun karısı açık giyiyor ama ben niye giyinemiyorum. O kolejde okurken ben devlet okuluna mi gideceğim vb. kıskançlık duyguları..

Türk dil kurumuna göre; Kıskançlık doğuştan gelen bir duygu değil sonradan kazanılan bir duygu olsa da benim için kıskançlık keşkelerle ilgisi olan olumsuz duygu ve doğuştan gelen bir fesatlık işaretinden başka bir şey değil. Tabi buda başka bir duygu olsa gerek.

Çok çeşit insan var ve kime nasıl davranacağımızı bazen bilemiyoruz. Elbette ki herkesin kişiliği farklıdır.
Kafa yapısı değişik, cahil, kinci, inatçı ve at gözüyle bakan insan çoktur. Kimisi de başkalarının fikrine çok önem verir elalem ne derse onu yapar elalem için yaşar. O doğru diyorsa kendi yanlışı birden doğru olur. Veya sevmediği insanı elalem seviyorsa artık o da seviyordur. Hayatında keşkelere yer yoktur çünkü o ne pişman ne özlüyor nede utanıyordur.

Hayatımın “keşkeleri” önüme koydukları yumurtalardan ne zaman birini seçsem hep çürük yumurtalara denk geliyor olmamdır. Hani derler ya keşklerle yaşayanlar geçmişin izlerini taşır ve geçmişteki kötü anılarla yasamaya mecburdur diye iste bende sanırım o çürük yumurtaları seçmeye mecburum.

Tükenirsin bazen, hayat çok yorar ve nefes bile almaya mecalin kalmaz ve yolun sonuna keşkelerle devam edersin ya iste o an keşke dediginiz tüm güzellikler sizin olsun.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler