TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerTeknoloji HaberleriYerli cep uydusu tasarımcılarından büyük başarı

  Yerli cep uydusu tasarımcılarından büyük başarı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türkiye’nin yerli cep uydusu Grizu-263A’yı tasarlayıp uzaya gönderen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uzay Takımı Grizu 263 ekibi, Amerika’da düzenlenen CanSat model uydu yarışmasında tasarladıkları yeni uyduyla ‘dünya birincisi’ oldu.

  İsmini 1992 yılında Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 263 maden işçisinden alan Grizu 263 ekibinin yaptığı Türkiye’nin ilk yerli cep uydusu olan 5x5x5 ölçülerindeki Grizu-263A, 13 Ocak’ta uzaya gönderildi. Grizu 263A uzaydan başarıyla sinyal yollarken, cep uydusunu tasarlayan ekip, yeni projelere de hazırlandı.

  Yerli cep uydusu tasarimcilarindan buyuk basari 1 - teknoloji haberleri - haberton
  Yerli cep uydusu tasarımcılarından büyük başarı

  Yaklaşık 8 ay süren hazırlık aşamasının ardından 40 santim uzunluğunda 12 santim çapında olan yararlı yükü uzay istasyonuna indiren, çevreden görüntü kaydedip, sıcaklık, konum, basınç, yönelim gibi verileri aktaran model uydu tasarlandı. Elemelerin ardından finale çıkan Grizu 263 ekibi, 27 Haziran’da ABD’nin Virginia eyaletinde uzaktan bağlantıyla düzenlenen finalde 99,46 puanla dünya birincisi oldu.

  Heyecanlı gençlerle, 2016’da yola çıktıklarını belirten Grizu-263 ekibi koordinatörü Prof. Dr. Bülent Ekmekçi, “Hep birlikte yola çıktık, çok zorluklarla karşılaştık ama bu zorlukları aşmasını bilerek dünyayla yarışmaya başladık. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencileri, dünyayla yarışıyor ve büyük başarılara imza atıyor. 6 yıldır sürekli başarılarla kendi adından bahsettiren öğrencileriyle üniversitenin adını bütün dünyaya duyuran ekibe gönülden teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

  Yerli cep uydusu tasarimcilarindan buyuk basari 2 - teknoloji haberleri - haberton
  Türkiye’nin yerli cep uydusu grizu-263a’yı tasarlayıp uzaya gönderen zonguldak bülent ecevit üniversitesi uzay takımı grizu 263 ekibi, amerika’da düzenlenen cansat model uydu yarışmasında tasarladıkları yeni uyduyla ‘dünya birincisi’ oldu.

  ‘DAHA BÜYÜK HAYALLERLE PROJELERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ’

  Grizu-263A’nın uzaydaki görevine 6 aydır başarıyla devam ettiğini ifade eden Ekmekçi, “Algıların kırılması gerekiyor. Belki üniversite ismiyle sınav puanlarıyla bazı değerlendirmeler kafamızda farklı algılar oluşturabiliyor. Bütün bu algıları kırdığımızı düşünüyorum. Doğru izlenecek yol ve yöntem ortaya konulduğu zaman elbette ki bütün gençlerimiz bu teknoloji yolu üzerinde güvenle yürüyeceklerdir. Yeter ki yolumuzu doğru bir şekilde belirleyelim. Bu noktada çok güzel bir örnek oldu ülkemiz için, Anadolu üniversiteleri adına, oradaki gençlerimizin de büyük işler başarabileceğinin bir kanıtı olarak ortaya çıktı. Karanlık maden ocaklarından uzayın sonsuz derinliklerine uzanan Zonguldak hikayemiz bütün hızıyla devam ediyor. Daha büyük hayallerle de projelerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

  ‘EMEĞİMİZİN SONUÇLARINI ALDIK’

  Makina Mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi Fatih Demircioğlu, elde ettikleri başarıyla gurur duyduklarını ifade ederek, “7 aşamadan oluşan yarışma sürecinde, kendi içinde puanlanan bu aşamaları diğer takımlara göre daha iyi yaptık ve birinciliği elde ettik, büyük bir puan farkıyla. Dosyalama sürecini de başarıyla tamamladıktan sonra uydumuzu ürettik. Yarışma anında da her şey yolunda gitti. Böylelikle bu tecrübelerimizi, imkanlarımızı güzel bir şekilde kullanıp, çok iyi çalışıp birinciliği elde ettik. Çok mutluyuz, gururluyuz. Bu kadar emeğimizin sonuçlarını aldık. Hak ettiğimizi düşünüyoruz zaten. Bizler bunun için her şeyimizi verdik. Saatlerce gece gündüz çalıştık. Bu sonuçtan dolayı mutluyuz, gururluyuz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler