31.8 C
Ankara
33 C
İstanbul
38.6 C
İzmir
Cuma, Temmuz 30, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerModa ve KadınYaz aylarında vajinal enfeksiyona dikkat

  Yaz aylarında vajinal enfeksiyona dikkat

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Arzu Kublay yaz aylarında artan vajinal enfeksiyonla ilgili önemli bilgiler verdi

  Vajinal enfeksiyonlar veya vajinitin vajina ve vulvada enfeksiyona yol açan mikrobik ajanlardan kaynaklı bir sağlık sorunu olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Op. Dr. Arzu Kublay “Mantarlar, bakteriler veya parazitlerden kaynaklı olarak oluşabilen bu enfeksiyonlar yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte çok daha yaygın olarak görülüyor” diyerek yaz aylarında artan vajinal enfeksiyonlar hakkında bilgi verdi.

  Medicana Avcılar Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Op. Dr. Arzu Kublay, yaz aylarında artan vajinal enfeksiyonlar hakkında bilgi verdi. Dr. Kublay, “Kadınlarda vajina ve vulva, özel yapısı gereğince belirli bir mikroorganizma florasını doğal olarak bulunduruyor. Fakat sağlıksız koşullarla birlikte bir denge içerisinde yaşamını sürdüren bu organizmalardan herhangi biri aşırı şekilde üreyerek enfeksiyona yol açabiliyor.

  Bu durum cinsel yolla bulaşma veya uygunsuz koşullar nedeniyle mikroorganizma üremesi gibi nedenlerden kaynaklanabiliyor. Yaz ayları, mikroorganizmaların hızlı bir şekilde üreyip çoğalabildiği sıcaklık koşullarını sağlarken buna ek olarak terleme ve bazı dış etkenler de devreye girdiğinde vajinal enfeksiyonlara yatkınlık önemli ölçüde artıyor” açıklamasında bulundu.

  “Bikini ile uzun süre beklemek vajinal enfeksiyon nedenlerinden biri”

  Sıcaklık ve nemin haricinde vajinal enfeksiyon nedenleri arasında sayılabilecek faktörler arasında yer aldığını vurgulayan Op. Dr. Arzu Kublay, nedenleri şöyle sıraladı:

  “Pamuklu iç çamaşırları tercih etmemek, çok dar iç çamaşırları ve giysiler kullanmak, mikroorganizma üremesi için ortam hazırlayan günlük pedleri kullanmak, iç çamaşırlarını yeterli sıklıkla değiştirmemek, ıslak iç çamaşırları veya mayo, bikini gibi giyim ürünleri ile uzun süre beklemek, cinsel ilişki sonrasında genital bölgenin temizliğini gerçekleştirmemek, vajinayı temizlemek için sabun veya kozmetik ürünler kullanmak, kokulu pedler ve tuvalet kağıtlarını kullanmak, tuvalet ihtiyacı sonrası genital bölgeyi olması gerektiği gibi önden arkaya doğru temizlememek, antibiyotik tedavisi almak.”

  “Kadınlarda vajinite yol açan en önemli etken ise mantar enfeksiyonları”

  Vajinanın doğal nemliliğini ve kayganlığını sağlayan fizyolojik vajinal akıntı renksiz olurken vajinit durumunda kötü kokulu, sarı, yeşil veya gri renkli olabiliyor diye kaydeden Op. Dr. Arzu Kublay, “Çoğu vajinit olgusunda vulvada normal olmayan kaşıntı ve tahriş sorunu da görülüyor. Vajinite yakalanan birçok kadının sağlık kuruluşlarına başvurma nedenleri arasında genital bölgede şiddetli kaşıntı,kaşımadan kaynaklı tahriş, koyu renkli, normal dışı yoğunlukta ve kötü kokulu vajinal akıntı, idrar çıkışı esnasında ağrı ve yanma gibi olumsuzluklar yer alıyor. Kadınlarda vajinite yol açan en önemli etken ise mantar enfeksiyonları. Tüm vajinal enfeksiyonlarının yüzde 75’ini oluşturan mantar enfeksiyonları peynirimsi bir akıntı ile karakterize olarak vulvada yanma, kaşıntı gibi sorunlarla kendini gösteriyor” diye konuştu.

  Dr. Kublay sözlerini şu şekilde sürdürdü:

  “Vajinal akıntıdan alınan örnek üzerinde yapılan inceleme sonucunda enfeksiyonun bakteriyel, fungal veya parazit kaynaklı olduğu kesin olarak teşhis edildikten sonra vulvaya uygulanan kremler, vajinaya yerleştirilen fitiller veya oral yolla alınan ilaçlar yardımıyla bu enfeksiyonlar kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Mantar kaynaklı enfeksiyonlarda antifungal krem, fitil ve ilaçlardan, bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotikler ve antibiyotik içerikli fitil ve kremlerden, parazit kaynaklı ilaçlarda ise antiparaziter ilaç, fitil ve kremlerden yararlanılıyor. Bazı durumlarda bunların bir kombinasyonu şeklinde de tedavi gerçekleştirilebiliyor.”

  “Günlük pedler, tekrarlayan vajinal enfeksiyonların en önemli nedenleri arasında”

  Nemli iç çamaşırlarının derhal değiştirilmesi, pamuklu iç çamaşırlarının tercih edilmesi, vulva ve vajinanın yalnızca su ile temizlenmesinin vajinal enfeksiyonlardan korunmak veya enfeksiyon sonrası tedavi sürecini desteklemek konusunda oldukça etkili olduğunu belirten Dr. Kublay, “Bunun yanı sıra günlük pedler, tekrarlayan vajinal enfeksiyonların en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Sağlık açısından kadınların günlük ped kullanmak yerine sık sık iç çamaşırı değiştirmeyi tercih etmesi gerekiyor. Kaşıntı, kötü kokulu ve normal dışı görünüme sahip akıntı gibi durumlarda hekime başvurarak bir an önce tedavi almak büyük bir önem taşıyor” dedi.

  “Vajinal enfeksiyon yaşayan kadınlar bir an önce sağlık kuruluşlarına başvurmalı”

  Dr. Kublay son olarak şunları söyledi:

  “Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar iç genital organlarda yapışıklıklara ve bazı diğer olumsuzluklara yol açarak infertiliteye (kısırlık) yol açabilecek boyutta sağlık problemlerini beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle, vajinal enfeksiyon yaşayan kadınların bir an önce sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerekiyor. Tedavi alarak vajinitten kurtulan kadınların ise enfeksiyonların tekrar etmesini önlemek adına doğru iç çamaşırı seçimi, genital hijyen, günlük ped ve vajina temizliğine yönelik kozmetik ürünlerin kullanımından kaçınma gibi önlemlere azami şekilde dikkat etmesi gerekiyor.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler