TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,325
CNY
2,773
28 Ocak 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıYapay zekaya etik çerçeve şart

Yapay zekaya etik çerçeve şart

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ceza Hukuku Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Sınar, yapay zeka teknolojilerinin hukuk ve etik boyutuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sınar, yapay zeka uygulamalarının mahremiyet ve ulusal güvenlik çekincelerini gündeme getireceğini vurguladı.

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Sınar, yapay zeka stratejisinde meseleye bütünlüklü yaklaşılması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde yayınlanan ‘Yapay Zeka Stratejileri Raporu’nu değerlendiren Sınar, yapay zekanın, çok boyutlu ve çok katmanlı bir teknolojik gelişim süreci olduğuna işaret etti. 

Türkiye, yapay zeka algoritmaları geliştirme çalışmalarına yönelik etik ve veri mahremiyetini de içeren hukuki bir altyapı oluşturulması amacıyla Avrupa Konseyi bünyesinde kurulan komiteye aktif katkıda bulunuyor.

“TÜRK GİBİ BAŞLADIK, İNGİLİZ GİBİ BİTİRELİM”

Değer ve ilkelerin ortaya konulması, gelişim trendlerinin tartışılması, hedeflerin belirlenmesi, odaklanılacak hususların belirtilmesini de olumlu bulduğunu vurgulayan Hasan Sınar “Önemli tespitler içeren, somut hedefler ve vaatler ortaya koyan bu stratejinin gereğinin yerine getirilmesini yakından takip etmeliyiz. Biz her işe coşkulu başlar ancak devamını getirmekte zorlanırız. Burada dileğim, bu strateji ile ortaya koyan ilkeler, değerler, vizyon ve hedeflerin tümünün hayata geçirildiğini görebilmek. Yani Türk gibi başlayıp İngiliz gibi bitirmek” diye konuştu.

YAPAY ZEKA ETİK SORUNLARI DA GETİRECEK

Yapay zeka uygulamalarının pek çok alanda mahremiyet ve ulusal güvenlik çekincelerini de gündeme getirebileceğine dikkati çeken Doç. Dr. Hasan Sınar şöyle konuştu:

“Yapay zeka destekli otonom veya yarı otonom karar alma mekanizmalarının yaygınlaşması insan haklarının korunması ve ayrımcılığın önlenmesi gibi hususlarda etik sorunları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle, etkin bir yapay zeka ekosisteminin oluşturulması, yapay zekanın teknolojik doğasını dikkate alan uygun bir etik ve hukuki çerçevenin teşkil edilmesi gerekiyor.” 

UZMANLAŞMIŞ HUKUKÇU İHTİYACI

Hasan Sınar, yapay zeka uygulamalarının yaygınlaşmasıyla bireysel hak ve özgürlükleri doğrudan ilgilendiren hukuki düzenlemelerin, evrensel hukuk sistemine de örnek olacak şekilde yapılması gerektiğinin altını çizdi. Sınar, yapay zeka uygulama alanlarında yaşanabilecek sorunların çözümü için nitelikli, uzmanlaşmış hukukçulara ihtiyaç duyulacağını da ifade etti.

ANKARA, AVRUPA İLE EŞGÜDÜMLÜ HAREKET EDİYOR

Türkiye’nin, Avrupa Konseyi Yapay Zekâ Geçici Komitesi (CAHAI) toplantılarına aktif katılım sağladığını anlatan Dr. Hasan Sınar “Komite, yapay zeka algoritmaları geliştirilmesinde etik ve veri mahremiyeti hususlarını da gözeten yasal bir çerçeve belirlenmesine odaklanıyor” dedi. Sınar, Türkiye’nin komite çalışmaları kapsamında kurulan Politika Geliştirme Grubu, Danışma ve Destek Grubu ile Yasal Çerçeveler Grubu çalışmalarına katılım ve katkı sağladığını vurguladı.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler