13.2 C
Ankara
11.5 C
İstanbul
12.6 C
İzmir
Salı, Nisan 20, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamYanan tarihi müftülük binası yeniden inşa ediliyor

  Yanan tarihi müftülük binası yeniden inşa ediliyor

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Edirne’de henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangında kullanılamaz hale gelen tarihi müftülük binası, aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek. 

  Edirne’de 1881 yılında inşa edilen ve ilk olarak ‘Böcek Mektebi’ olarak kullanılan, daha sonra ki yıllarda ise Edirne İl Müftülüğü binası olarak hizmet veren tarihi yapı, pazartesiyi salıya bağlayan gece, çıkan yangında kullanılamaz hale geldi. Tarihi Selimiye Camii’nin hemen arkasında bulunan tarihi yapının yok olmasına neden olan yangınla ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

   Edirne Valisi Ekrem Canalp, “İnşallah bir yıldan daha az zaman içerisinde bu tarihi yapıyı aslına uygun şekilde yeniden inşa edeceğiz” dedi.

  ‘CİĞERLERİMİZ DE YANDI’

  Tarihi müftülük binasında çıkan yangının çıkış nedeni henüz açıklanmazken Edirne Valisi Ekrem Canalp, bugün tarihi binanın önünde açıklama yaptı. Vali Canalp, tarihi binayla birlikte ciğerlerinin de yandığını belirterek, “İki gün önce saat 04.00’te, halk arasında ‘Böcek Mektebi’ olarak bilinen ve müftülüğe 30 yıl öncesinde tahsis edilmiş olan tarihi yapılarımızdan bir tanesi olan, Selimiye’nin gölgesindeki sivil mimari örneğindeki tarihi binada bir yangın çıktı.

  Ben saat 04.40 sularında geldiğim zaman bütün Edirnelilerin hissettiği duyguyu hissettim. Binayla beraber aslında içimiz de tarihin bir parçasıyla birlikte yanıyordu. Ve bütün Edirnelilerin düşündüğü gibi ciğerlerimiz de yandı. Bu kadar hatırası olan bir binanın yanması da hepimizde derin bir üzüntüye sebebiyet verdi” dedi.

  ‘1 YIL İÇİNDE ASLINA UYGUN ONARACAĞIZ’

  Vali Canalp, tarihi binanın 1 yıl ve daha kısa sürede aslına uygun şekilde onarılacağını söyledi. Tarihi binanın rölöve çalışmasının hazır olduğunu kaydeden Canalp, “Bizlere düşen bir görev var; bu tarihi yapıyı tekrar diriltmek, tekrar inşa etmek.

  Yanan tarihi müftülük binası yeniden inşa ediliyor
  Yanan tarihi müftülük binası yeniden inşa ediliyor

  Bunun için de valiliğimiz, şu anda daha önce rölövelerini çıkarmış olduğumuz bu binayı, bir aylık süre içerisinde projelendireceğiz, koruma kurulumuzla beraber ortak bir çalışma yapacağız. Ve inşallah bir yıldan daha az zaman içerisinde bu tarihi yapıyı aslına uygun şekilde, var olduğu o sivil mimari örneği ile inşallah yeniden inşa edeceğiz” diye konuştu.

  ‘İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATTIK’

  Tarihi müftülük binasında çıkan yangının, çıkış nedeniyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini ayrıca Edirne Valiliği’nce idari soruşturma da açıldığını belirten Vali Canalp, “Yangın ile ilgili şu anda hem Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’mızın yürüttüğü çalışma var, aynı zamanda valilik olarak da başlatmış olduğum bir idari soruşturma var.

  Yangının gerçek sebebinin bu iki soruşturmanın neticesinde ortaya çıkacağını söyleyebilirim. Şu anda elektrik ve elektrik sistemi üzerinden kaynaklı olabileceğine ilişkin bir ön değerlendirme var. Kesin sonuçları soruşturmanın sonunda söylemek uygun olacaktır” diye konuştu. 

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler