14 C
Ankara
9.9 C
İstanbul
17.9 C
İzmir
Pazar, Nisan 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarVirüsün adaleti var, insanın adaleti yok!

  Virüsün adaleti var, insanın adaleti yok!

  Nuri kayış
  Nuri Kayışhttps://haberton.com/
  Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

  Okunmalı

  Ghebreyesus, “Dünya ahlaki bir iflasın eşiğinde” demiş. Yerden göğe kadar haklı. Virüsün adaleti var, insanın adaleti yok!

  Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Koronavirüs aşısının zengin ve yoksul ülkeler arasında adil dağıtılmadığını belirterek, “Dünya ahlaki bir iflasın eşiğinde” demiş.

  Yerden göğe kadar haklı.

  Şu tabloya bakar mısınız:

  ABD’den İngiltere’ye, Almanya’dan Fransa’ya birçok zengin ülke şimdiye kadar yüzlerce milyon dozluk aşı bağlantısı yaptı. Bu ülkeler her gün milyonlarca vatandaşını aşılıyor.

  Kanada daha da ileri gitti, ihtiyacının 5 katı kadar aşı siparişi verdi.

  Virüsün adaleti var, insanın adaleti yok!
  Virüsün adaleti var, insanın adaleti yok!

  Buna karşın, Benin, Burkina Faso, Çad, Komor Adaları, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gambiya, Gine, Haiti, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Mozambik, Nepal, Nijer, Ruanda, Sierra Leone başta olmak üzere 92 ülke aşı alacak imkanlara sahip değil.

  Şayet yoksul ülkelerin aşı sorunu çözülmezse, önümüzdeki yıllarda dünyanın bir bölümü normal hayata dönerken, bir bölümünde salgın tüm dehşetiyle yayılmaya ve öldürmeye devam edecek.

  Korona virüsü kadın-erkek, zengin-yoksul, Müslüman-Hıristiyan, beyaz-siyahi ayrımı yapmadı, deyim yerindeyse tüm insanlara adaletli davrandı, gerekli önlemleri almayan herkese bulaştı.

  Keşke virüsün adalet anlayışı zengin ülkeleri yönetenlerde de olsaydı.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler